eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 5. szombat Aurél
Méregdrágák a magyarországi bankok

Méregdrágák a magyarországi bankok

Jelentősen drágábban működnek a hazai bankok, mint a régió egyéb országaiban tevékenykedő pénzintézetek – idézi a Magyar Nemzeti Bank szerdán napvilágot látott elemzésének eredményeit a Magyar Nemzet.

A különbségek a Magyar Nemzet által megkérdezett szakértők szerint több tényezőből adódnak össze. Ilyen például

a bankadó, a rengeteg bedőlt hitel, s az, hogy a magyar bankrendszer jelentősen elmaradt a digitalizációban. 

Míg Magyarországon egy átlagos hitel kamatfelára (vagyis valamilyen

Méregdrágák a magyarországi bankok

referenciaérték, például a budapesti bankközi forintkamatláb feletti érték) 4,6 százalék volt az év első negyedében, addig Romániában 3,3 százalék, Szlovákiában 2,2 százalék, Lengyelországban 2,9 százalék, Csehországban pedig 2 százalék volt ugyanez a mutató.

Magyarországon már 2010-ben is jóval magasabb volt a mértéke – 5,6 százalék –, mint a régió legtöbb országában. Ugyanekkor Romániában 5,7, Szlovákiában 4,4, Lengyelországban 3,6, Csehországban pedig 3,2 százalék felárat számoltak fel a hitelintézetek. Az idei év első negyedében nálunk 4,6 százalékra csökkent a felár, míg a többi országban ennél sokkal nagyobb volt az esés. Így Romániában 3,3, Szlovákiában 2,2, Lengyelországban 2,9, Csehországban pedig két százalék volt a mutató értéke. A bankvezérek többek között a magas bankadóval, illetve a sok bedőlt hitellel magyarázták ezt.

A Bankmonitor vezető elemzője a bankvezérek által említetteken felül

kamatemelő tényezőnek nevezte a tranzakciós adót

is, amelynek egy részét nem tudják áthárítani a hitelintézetek ügyfeleikre. De Sándor Balázs szerint a bedőlt hitelek magas aránya akkor is emeli a kamatszintet, ha a frissen kötött szerződések már közel sem jelentenek akkora kockázatot, mint a régebbiek, mert a bankok ezeken szeretnék behozni a veszteségeket. Az alacsonyabb cseh vagy szlovák felárakhoz az is hozzájárul, hogy ezekben az országokban alacsonyabbak az állampapírhozamok, ami szintén befolyásolja a kamatszintet.

Gergely Péter, a BankRáció.hu vezető elemzője mindehhez hozzátette, hogy

a hazai bankrendszer azért is működik kifejezetten drágán, mert lemaradt a digitalizációban.

Címlapról ajánljuk
Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Ákos: nem jó kimondani, hogy hatalmas vihar közeleg – egymásra kell nézzünk, emberek

Én arra hívok mindenkit, aki ezt a lemezt hallgatja, hogy ember legyen velem együtt, hogy egymás számára emberek lehessünk, és hogy megfogalmazhassunk nyugodtan aggodalmakat és örömöket anélkül, hogy a másik folyton ellenséget látna bennünk – mondta Kovács Ákos dalszerző, előadóművész az InfoRádió Aréna című műsorában, ahol beszélt a most megjelent Metropolis című dupla albumáról és a december 14-i Aréna-koncertjéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
A hét végére sikerült javítani az amerikai tőzsdéknek

A hét végére sikerült javítani az amerikai tőzsdéknek

Továbbra is nyomás alatt vannak a világ tőkepiacai, a befektetők elsősorban az Irán és Izrael közötti konfliktusra figyelnek. Csütörtökön eséssel fejezték be a kereskedést az európai és az amerikai tőzsdék, ma ehhez képest már emelkedés látszott Európában, és az amerikai tőzsdék is feljebb kerültek. Az EU kínai elektromos autók büntetővámjával kapcsolatos döntésére emelkedett az európai autók részvényárfolyama, a hangulatot a délután megjelent, vártnál jobb amerikai munkaerőpiaci adat is javította.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×