eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Megdöbbentő szám: ennyibe kerül a pénz

Megdöbbentő szám: ennyibe kerül a pénz

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) tavaly 11,7 milliárd forintot költött a bankjegyek és 2 milliárdot az érmék gyártására - derül ki a jegybank éves jelentéséből. Ez az összeg 2,8 milliárddal haladja meg a 2015-ös összeget, pedig már az is évtizedes rekordnak számított.

A tavalyi megugrás oka egyrészt a bankjegyek megújítása, másrészt pedig a készpénz iránti igény 2013 óta tartó - tavaly már lassuló - növekedése. Tavaly év végén 276 milliárd forinttal több készpénz volt forgalomban, mint egy évvel korábban. A GDP arányában számolt készpénzhasználat 13 százalék volt, szemben az egy évvel korábbi 12,6 százalékkal - írja a Napi.hu.

A készpénzállomány növekedésének üteme érezhetően lassult tavaly, már csak azért is lassult, mert 2015-ben még a devizahiteles elszámolás és az OBA-kifizetések éreztették hatásukat. Az infláció szintén a készpénzállomány csökkenése irányába hat, amelyek viszont a lakossági fogyasztás növekedése ellentételezett.

A gyártási költségek kizárólag a bankjegyek miatt nőttek, ráadásul úgy, hogy az érmeverésre egymilliárddal kevesebbet kellett költeniük. Tavaly év végén

4572 milliárd forint készpénz volt forgalomban,

amelyből mindössze 62,6 milliárdot tett ki az érmék értéke.

A leggyakoribb érme még mindig az ötforintos (544 millió darab),

amelynek összértéke mindössze 2,7 milliárd forint. Kétszázasból van a legkevesebb az érmék között (130 millió darab), ez 26 milliárd forintot ér.

A bankjegyeknél mások az arányok. A legnagyobb számban húszezresből (131 millió) és tízezresből (162 millió) forog közkézen. Ezek 2613 és 1622 milliárdot érnek. A két nagy címlet óriási súlya abból fakad, hogy ezzel nemcsak fizetünk, hanem "vagyonfelhalmozási funkciót is betöltenek".

A legkevésbé "népszerű" bankjegy a kétezres,

amelyből kicsivel több mint 23 millió darab van közel 47 milliárd forintos értékben. A kétezres egyébként az egyetlen bankjegy, amelyből kevesebb lett 2015-höz képest.

Az MNB tavalyi készpénzforgalma 4130 milliárd forint volt, 319 millió darab bankjeggyel szolgálta ki a bankokat és a postát, illetve 291 millió darab érkezett be hozzájuk.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×