Kínai kutatók olyan speciális, DVD-méretű lemezt fejlesztettek, amely tízezer Blu-ray lemeznek megfelelő adat – nagyjából 125 ezer gigabájt – tárolására alkalmas, írta meg a hvg.hu.
A Sanghaji Tudományos és Technológiai Egyetem kutatói a Sanghaji Optikai és Finommechanikai Intézet szakembereivel együttműködve speciális, 3D-s tárolási módszerrel tudtak felvinn egy optikai lemezre egy petabitnyi, azaz 125 ezer GB adatot. Ilyen adatmennyiséget korábban tízezer Blu-ray lemezre vagy száz nagykapacitású merevlemezen lehetett tárolni.
Hogy könnyebben el lehessen képzelni ennek a jelentőségét:
egyetlen ilyen optikai lemez körülbelül 1,2 milliméter magas. A HHD-meghajtók tömbje, amely egy petabitnyi adatot tárolna, körülbelül 2 méter magas lenne.
Technikailag az újítás azért kiemelkedő, mert átlépték azt az eddigi határt, amely megszabja, hogy egy adathordozón fény segítségével milyen kicsinyre tehetők az adatok „pontjai” (vagy bitjei), ami viszont pedig, hogy mennyi adat fér el egy adott térben.
Mint a portál írja, az új lemez egy AIE-DDPR néven ismert speciális filmet használ. Ez olyan molekulákból áll, amelyek abszorbeálják a fotonokat, valamint a nagy fényérzékenységű molekulákat, hogy nanoméretű írott adatokat rögzítsenek. Ezzel a technikával rendkívül kicsi adatjeleket tudtak előállítani a kínai kutatók, amelyek lényegesen kisebbek, mint amit a diffrakciós határ normál esetben lehetővé tenne, megnövelve ezzel a tárolási sűrűséget.
Ha ez a technológia beválik, akár vissza is térhet vele a DVD-k kora. Ezek nagyon olcsók és tartósak, de a mai igényekhez képest gyenge az adatsűrűségük, ezért jó ideje nem használják már őket.