Ahogy arról az Infostart is beszámolt, Az OMSZ középtávú előrejelzése szerint a hétvégén Közép-Európa felett kialakuló ciklon Magyarország területére is hoz csapadékot, aminek mennyisége és területi eloszlása az átlagosnál bizonytalanabb.
A legfrissebb előrejelzés szerint, területi átlagban 10-15 mm csapadék érkezésére lehet számítani, ami átmenetileg sokfelé enyhítheti a súlyos aszályhelyzetet. Vasárnaptól a csapadékhajlam azonban csökken, a jövő hét elejétől ismét határozott melegedés veszi kezdetét, tehát fellélegzésre vélhetően nem lesz okunk, mert augusztusban az ország jelentős részén az átlagosnál szárazabb és melegebb időjárás várható – hívja fel a figyelmet az Országos Vízügyi Főigazgatóság pénteki Facebook-bejegyzésében.
Mint írják, jelenleg a teljes Tiszántúl, a Duna-Tisza köze, illetve a Dunántúl keleti része
rendkívüli aszállyal sújtott.
Az előrejelzett eső hatására az ország észak-keleti, középső részében továbbra is fennmarad a rendkívüli aszály. A Tisza alsó szakaszán, a Körösök területén, az ország észak-keleti részén, illetve a Dunántúlon közepes, illetve erős aszály várható a hétvégén. (A kialakult helyzet okainak alaposabb megismeréséhez az Országos Meteorológiai Szolgálat tett közzé egy tanulmányt, ami itt olvasható.)
Mások mellett megjegyzik, hogy országosan
a 12 vízügyi igazgatóságból 11 területén van vízhiány elleni védekezési készültségi fokozat érvényben;
nyolc vízhiánykezelő körzetben elsőfokú, nyolcban másodfokú, és huszonkettőben harmadfokú.
Negatív rekordok
A vízügy tájékoztatása szerint a Tisza, Szolnok szelvényben 2022. július 28-án a valaha mért legalacsonyabb vízállásnál 1 cm-rel alacsonyabb vízállást (-285 cm) mértek. Szintén megdőlt a negatív rekord a Sebes-Körösön és a Hármas-Körösön.
A Tisza rendkívül alacsony vízhozama kihat a Kiskörei tározó (Tisza-tó) működésére. Jelenleg az itt visszatartott vizet a beérkezőnél nagyobb öntözési vízigények kielégítésére használják fel, ezért a tározó szintje még csökken. A hétvégi csapadék hatására ez a helyzet várhatóan megfordul, és lehetőséget teremt többlet vízkészlet visszatartására.
Az OKF bejegyzésében mások mellett azt is kiemelik, hogy a rendkívüli aszályhelyzetben
az ivóvíz biztosítása továbbra is elsőbbséget élvez a mezőgazdasági és az ipari vízigényekkel szemben.
A megnövekedett vízigények kielégítését a vízügyi igazgatóságok által összeállított és a vízszolgáltatási szerződéssel rendelkező gazdálkodókkal egyeztetett úgynevezett egyidejűségi menetrend segíti.
A Duna vízszintje jelenleg a Kvassay-zsilipnél a Ráckevei-Soroksári-Duna-ág alatt van, azonban reményeik szerint a következő néhány napban a vízgyűjtőn lehulló csapadékok hatására a vízállás az RSD szintje fölé emelkedik, ezért várhatóan megkezdődhet a Kvassay-zsilipen a gravitációs vízpótlás. A Ráckeve-Soroksári-Duna-ág kritikus jellemzője a vízben oldott oxigén, ezért az 57 km hosszúságú RSD jellemző helyein, 7 ponton rendszeresen figyelik a víz állapotát.
A Balaton 2022. július 28-i átlagvízállása 84 cm. A következő egyhetes időszakban – a vízforgalmat befolyásoló vízháztartási tényezők következtében – folytatódik a tó vízállásának lassú csökkenése.
A Velencei-tó vízállása 2022. július 29-én reggel Agárdnál 64 cm volt, ami az eddigi minimumnál csak 1 cm-rel magasabb érték. Csütörtökön a déli órákban pár óráig beállt a 63 cm-es negatív rekord, amely a hiteles mérések kezdete (1939) óta a legalacsonyabb érték. A Balatonhoz hasonlóan, a jövő hétre várható meleg, napos és csapadékszegény időjárás miatt, itt is folytatódik a vízszintcsökkenés.