A nők ne féljenek a mellráktól, hanem gyógyuljanak meg belőle – ezzel a küldetéssel jött létre még 2001-ben az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen Egyesület. A félelemről le kellene szokni, de probléma az van – fogalmazott a szervezet elnöke. Vass László ismertetése szerint hazánkban évi 7,5-8 ezer közötti azok száma, akik megbetegszenek emlőrákban, és 2-2,5 ezer fő, aki áldozatává válik.
„Nem a 7 ezerből 2 ezer hal meg évente, mert az nagyon magas halálozási ráta lenne – emelte ki a szakember –, hanem a becslések szerint Magyarországon 70-80 ezer emlőrákos beteg él, akik élik az életüket, járnak kezelésre, és a maguk módján a gyógyulás irányába haladnak. A kétezer fős halálozás ezt a tömeget érinti” – magyarázta.
- Nem szabad elhanyagolni a szűrést,
- nem kell megijedni, ha kiderül és
- nem szabad későn orvoshoz menni
– sorolta a legfontosabbakat Vass László, aki szerint komoly pozitívum, hogy ma már bátrabban lehet beszélni az emlőrákról, miután a társadalom objektívebben kezeli az ügyet.
A szűréseken való részvétel azonban már kevésbé ad okot a derűre,
annak ellenére, hogy pártállástól függetlenül 2001 óta a kormány finanszírozza azt, ami egyébként egy rendkívül költséges, sok szervezést igénylő aktivitás. A szakember elmondta, a program kezdetén még nagyon alacsony, 30 százalék körüli volt a részvételi arány, ami idővel közel 50 százalékos lett, de köszönhetően a járványnak, 2020-ban ismét 31 százalékra esett, miközben az ideális 70-80 százalék lenne.
Az Egészség Hídja Összefogás a Mellrák Ellen Egyesület elnöke hozzátette: amikor elindultak a mammográfiai vizsgálatok, a felfedezett daganatok mérete a 25 millimétert is meghaladta, pár éve azonban már eljutottak a 14 milliméterig, vagyis jóval korábbi stádiumban ismerik fel a betegséget, amivel a gyógyulás esélyi is nőttek. Most azonban a pandémia miatt sajnos újra több elhanyagolt daganattal találkoznak.