eur:
411.37
usd:
395.15
bux:
0
2024. december 27. péntek János
Nyitókép: Unsplash.com

Két és fél tonna mobil gyűlt össze, de nincs megállás

Negyedik éve fut a Passzold vissza, Tesó! elnevezésű, használt mobiltelefon visszagyűjtő kampány, amelyet a Jane Goodall Intézet, a KÖVET Egyesület, az Afrikáért Alapítvány és a Védegylet közösen hirdetett meg. Az idei első kampányszakasz június 30-ig tart.

2018 óta mintegy 640 helyszínen, összesen 2,5 tonna mobiltelefon gyűlt össze a Passzold vissza, Tesó! kampányban. A cél, hogy minél több adatmentes, már nem használható mobilkészüléket, GPS-t vagy táblagépet és ezekhez használt töltőket gyűjtsék a résztvevők, hiszen a készülékekből akár tizenhétféle fémet lehet visszanyerni, például aranyat, ezüstöt, palládiumot vagy rezet.

Az egyik legnagyobb problémát szintén a mobiltelefonokhoz használt koltánérc bányászata okozza, amelyet Afrikában vagy Kongóban, veszélyeztetett fajok élőhelyén nyernek ki a földből. Bíró Imola, a KÖVET Egyesület kommunikációs vezetője az InfoRádióban bemutatta az úgynevezett „konfliktusos fémeket”. Közéjük sorolható például a koltánércből kinyert tantál nevű fém, de akár az ón vagy a volfrám is. Mint mondta, ezek bányászata amellett, hogy főemlősök természetes élőhelyét veszélyeztetik, a helyi közösségek érdekeit is fenyegetik. Ugyanis a felszíni bányászat sok esetben fegyveres őrök gyűrűjében,

rabszolga- és gyerekmunka keretében, középkori módszerekkel történik.

Bíró Imola a kampány részleteit ismertetve elmondta, hogy gyűjtőpontot bárki létesíthet, akár egy iskolában vagy irodában, akár egy tárasasházban is, nem kell hozzá más, csak egy gyűjtődoboz kihelyezése, illetve egy előzetes regisztráció a KÖVET Egyesület vagy a Jane Goodall Intézet internetes oldalán, ahol további érdekes háttéranyagok is találhatók, amit meg is küldenek a résztvevőknek.

A legeredményesebb gyűjtők számára a KÖVET Egyesület és a Jane Goodall Intézet is felajánlott eszmei értékű díjakat, mint például csimpánz-örökbefogadást, szakmai előadásokat és egyesületi próbatagságot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

Cserhalmi György: „Nem vagyok hajlandó rosszul lenni!”

A magyar színház- és filmművészet megkerülhetetlen alakja, és bár mostanában csak ritkán tűnik fel a vásznon, de mégis jelen van. Azt mondja, akik kíváncsiak rá, megtalálják, de tanítani nem akar, csak beszélgetni. Cserhalmi György szerint egy időtálló alkotás és a szakmai párbeszéd legfőbb építőköve egyaránt a kölcsönös bizalom. Úgy véli, a színművészeknek a színház az anyukájuk, a film pedig a mostoha papájuk, aki „hol kedves, hol nem”.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×