Infostart.hu
eur:
355.25
usd:
308.28
bux:
133670.96
2026. június 6. szombat Cintia, Norbert

Felmérés a biotermékekről

Egy 38 országra kiterjedt felmérés szerint a megkérdezettek 40 százaléka azért nem vásárol bioterméket, mert túl drágának tartja azt, vagy megkérdőjelezi hitelességét, illetve a fogyasztók által rendszeresen látogatott boltokban kevés ilyen áru kapható. Magyarországon a mezőgazdasági termékek 2 százaléka biotermék.

Az ACNielsen a rendszeres internetezőket kérdezte szokásaikról. A több mint 21 ezer 200 válasz alapján kiderült, hogy Európában a svédek, a norvégok és a franciák egyötöde fogyaszt gyakran biogazdálkodással előállított terméket.

Biotojást az európai válaszadók 33 százaléka, gyümölcsöt, zöldséget 21 százaléka, biogazdálkodás útján készült hústermékeket 19 százaléka vesz rendszeresen. Magyarországra nem terjedt ki a kutatás.

A Biokontroll Kht. ügyvezető igazgatója az InfoRádióban elmondta: a magyar agrártermékek 2 százaléka származik biogazdálkodásból, míg Ausztriában ez az arány 13 százalék.

Roszik Pétert közölte: a biotermékeknek szigorú előírásoknak kell megfelelniük; a rendeletek szabályozzák a többi között a tápanyag-felhasználást és a növényvédő szerek alkalmazását.

Magyarországon a mezőgazdasági területek 2 százalékán folyik biogazdálkodás. Az unióban a kibővítés előtt 5 százalék volt, most 4 százalék ugyanez az arány – tette hozzá.

A budapesti Ökopiac egyik szervezője szerint ma elsősorban a tehetősebbek engedhetik meg maguknak a biotermékek fogyasztását, de a biogazdálkodás így is biztosítja a termelők megélhetését.

Miklay Gábor az InfoRádióban elmondta: a Magyarországon kapható biotermékek sokkal drágábbak a hagyományos úton készült élelmiszereknél.

Nyugaton a biotermékeken 20-40 százalékos felár van, ez Magyarországon akár 200-300 százalék is lehet – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A születés sorrendjében – meglepő egészségügyi különbségek egy 10 milliós testvér-kutatásban

A születés sorrendjében – meglepő egészségügyi különbségek egy 10 milliós testvér-kutatásban

A családban betöltött helyünk – az, hogy elsőszülöttként vagy másodikként érkezünk-e – sokáig inkább pszichológiai és kulturális sztereotípiák tárgya volt. A „felelősségteljes nagytesó” és a „lazább kisöcsi” képe mélyen beépült a közgondolkodásba. Egy új, minden eddiginél nagyobb szabású kutatás azonban azt sugallja: a születési sorrend nemcsak a személyiségünkre, hanem az egészségünkre is hatással lehet.

Toroczkai László beleszállt Magyar Péterbe, a kormányfő neki is válaszolt

Az ellenzéki pártvezetőnek több baja is van Magyar Péter viselkedésével, megszólalásaival a migránspaktum elleni tüntetés kapcsán, az egyik, hogy közvetetten elszólta magát az uniós pénzek ügyében, a másik, hogy manipulálta Facebook-videóját. Közlésére Magyar Péter válaszolt.
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×