eur:
408.41
usd:
359.01
bux:
87062.04
2025. április 17. csütörtök Rudolf
Nyitókép: www.comedywildlifephoto.com

Jegesmedve sebesített meg egy francia turistát

A baleset a norvégiai Spitzbergák egyik táborában az északi-sarkvidéken történt. A nő élete nincs veszélyben - jelentették be helyi hatóságok hétfőn.

A francia nő, akinek a nevét nem hozták nyilvánosságra, egy 25 fős expedíció tagjaként érkezett a Belgiumnál kétszer nagyobb területű szigetre, ahol sátrakban szálltak meg, alig több mint ezer kilométerre az Északi-sarktól.

"Tudomásunk szerint a francia nőnek megsérült a karja" - nyilatkozta Stein Olav Bredli helyi rendőrfőnök.

A turistát helikopterrel szállították a longyearbyeni kórházba, a szigetcsoport legnagyobb településére.

A támadás pontos körülményei nem ismertek, de a helyi hatóságokat ottani idő szerint valamivel reggel 8:30 előtt értesítették az esetről.

"Célzott lövéseket adtak le a jegesmedvére, amely megijedt és elszaladt a helyszínről" - erősítette meg Bredli rendőrfőnök. Az állatot később megtalálták, sorsa még nem dőlt el.

A Spitzbergákon mindenkinek kötelező a fegyverviselés, aki elhagyja a lakott területet, mert fel kell készülni a jegesmedvékkel való véletlen találkozásokra.

A jegesmedvehímek 300 és 600 kilogramm közötti tömegűek, míg a nőstények körülbelül feleannyit nyomnak.

Egy 2015-ös felmérés szerint a Norvégiához tartozó sarkköri területek mintegy ezer jegesmedvének adnak otthont, amelyek 1973 óta védett fajnak számítanak. Közülük mintegy 300-an egész évben a szigetcsoporton élnek, és korábban néhányan a sziget nyugati részén telepedtek le, ahol a legtöbb ember él, de innen egy idő után eltűntek, amikor vadászatuk még engedélyezett volt.

1971 óta hat halálos jegesmedve-támadást jegyeztek fel, az utolsó áldozat egy 38 éves holland férfi volt 2020-ban.

Az 1924-ben hatályba lépett Svalbardi Egyezmény alapján a Spitzbergák területe Norvégiához tartozik, de a norvég szuverenitás korlátozott a nemzetközi kereskedelmi és bányászati tevékenység miatt.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk

Kiss László: híresztelés, hogy biztosan van élet a különleges exobolygón

Olyan molekulákat találtak a Földtől több mint 120 fényévnyire található K2-18b bolygón, amelyeket élőlények tudnak előállítani. A HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatója szerint viszont a felfedezést árnyalja, hogy a dimetil-diszulfidot már élettelen környezetben, csillagközi molekulafelhőkben is kimutatták, így egyáltalán nem biztos, hogy a vegyület élőlényektől származik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.22. kedd, 18:00
Szűts Ildikó
a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. vezérigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×