A kambodzsai, indiai, laoszi, nepáli, Srí Lanka-i és thaiföldi turistaparadicsomokban élő, nagyjából háromezer elefánt 80 százaléka él katasztrofális körülmények között. Csak Thaiföldön mintegy 2200 elefánt "dolgozik" a turisztikai szektorban - derül ki a World Animal Protection nevű állatjóléti szervezet friss jelentéséből.
Az állatok étrendje szegényes, alig kapnak orvosi ellátást és gyakran tartják őket stresszes környezetben,
például betonnal borított területeken, ahol hangos a zene, a közlekedés vagy sok az ember.
Az állatjóléti szervezet szerint 2010 óta 30 százalékkal nőtt az elefántok száma a népszerű turistaparadicsomokban és több száz állat él rosszabb feltételek között mint öt évvel ezelőtt.
"Azt akarjuk, hogy a turisták tudatában legyenek annak, hogy ezeknek az állatoknak a jelentős részét még borjúkorukban elszakítják az anyjuktól, kemény kiképzésen vesznek részt és életük végéig rossz körülmények között élnek" - mondta Szomszak Szoonthornnavaphat, a szervezet thaiföldi részlegének munkatársa.
"Azt szeretnénk, hogy az elefántokon való lovaglás és az elefántos produkciók helyét olyan elefántbarát tevékenységek váltanák fel, mint az állatok puszta szemlélése" - jegyezte meg Jan Schmidt-Burbach, a World Animal Protection szakértője.
A thaiföldi illetékesek tagadják az állatbántalmazási vádakat,
állításuk szerint az országszerte kórházakban ápolt elefántok többsége különböző betegségek és balesetekből eredő sérülések, nem pedig a hanyag tartás miatt szorul kezelésre.
Thaiföldön 3000-3200 háziasított elefánt él és nagyjából 2500-ra rúg a vadon élő egyedek száma.