eur:
411.35
usd:
392.58
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin

Fél, hogy ellopják bankkártyáját? Fizessen ujjlenyomattal!

Több szupermarket is új fizetési módot vezet be: aki idegenkedik a készpénz, vagy a hitelkártya használatától, az fizethet ezután ujjlenyomatával is. A rendszer hátránya, hogy aki használni akarja, annak egyelőre Oxfordba kell költöznie.

Európában elsőként Oxford környékén, három üzletben vezetik be az új rendszert. A vásárlóknak mindössze egy szkennerre kell helyezniük ujjukat a fizetéskor.

A fizetendő összeget a vásárló bankszámlájáról vonják le, de legalább nem kell aggódni a bankkártya biztonsága miatt, nincs könnyen elfelejthető PIN-kód, és nem utolsó sorban: az ember ujja mindig kéznél van.

Az Egyesült Államokban a rendszert már 2,5 millió vásárló használja rendszeresen.

Kérdés, hogy mennyire terjedhet el Nagy-Britanniában, ahol nemrég vezették csak be a PIN-kód használatát. Az egyszerű aláírásról áttérni a nagyobb biztonságot jelentő PIN-kódra ugyanis már így is extra anyagi terhet jelentett az üzleteknek.

Ráadásul az ujjlenyomaton alapuló rendszer nem is működik minden ember esetében.

Gondot okozhat például az építőmunkásoknak az, hogy a kezüket megterhelő munka során "elhalványul" az ujjlenyomatuk. Hasonló probléma jelentkezhet a sebészeknél is, akiknél a sok kézmosás vezethet az ujjlenyomatok "elkopásához".

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Friss tervek érkeztek: így szűnnek meg az extraprofitadók 2026-tól

Friss tervek érkeztek: így szűnnek meg az extraprofitadók 2026-tól

Felpörögtek az események így év végén az extraprofitadók kapcsán. Miután csütörtökön egy kormányrendeletből kiderült, hogy mely ágazati extra sarcok hogyan maradnak fent 2025-ben, ugyanekkor vált elérhetővé a 2025-ös költségvetés fejezeti kötete. Ennek kitekintő államháztartási táblázatából pedig kiolvasható, hogy 2026-ban már tényleg lemondana a kormány az extraprofitadó-bevételekről. Kérdés, hogy ezt a kormányzati ígéretet mennyire veszik komolyan az érintett ágazatok, az elmúlt két évben ugyanis többször elhangzott már ez a vállalás a kormány részéről. Főleg ha mindehhez azt is hozzátesszük, hogy 2026 választási év, amikor nem éppen fiskális szigor jellemzi a kormány elképzeléseit. Mostani tervében viszont a kormány határozottan ezt ígéri 2026-ra: 3,7%-ról 2,9%-ra csökkenő költségvetési hiány, csökkenő államháztartási kiadások mellett. Ha ezt megcsinálja egy választási évben, akkor nemcsak rendkívüli, hanem egyedülálló 2026-os évre készülhetünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×