Infostart.hu
eur:
355.62
usd:
313.12
bux:
138853.98
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Magyar Péter miniszterelnök Sulyok Tamás köztársasági elnökkel történt találkozója után rendkívüli sajtótájékoztatót tart a Sándor-palotánál 2026. június 1-jén. Mögötte Görög Márta igazságügyi miniszter, jobbról Szondi Vanda kormányszóvivõ.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert

„Alaptörvény-módosítással mozdítjuk el Sulyok Tamást” – Magyar Péter a budai Várban

A kormányfő szerint Sulyok Tamás minden súlyos pillanatban a hallgatást választotta, több a feladata annál, mint hogy törvényeket írjon alá, kitüntetéseket adjon át, protokolleseményeken vegyen részt. Kérdésre válaszolva azt is elmondta, egy hónapot vesz igénybe Sulyok Tamás elmozdítása, de igyekezni fognak. „Minden bábnak az eltávolításáról szó lesz, aki részt vett ebben a káderkeringőben” – fogalmazott. A Tisza frakciója akár már hétfőn döntést hozhat arról is, hogy milyen módon válasszák meg Sulyok Tamás utódát.

Magyar Péter miniszterelnök hétfő reggel 8 óra tájban személyesen kereste fel Sándor-palotában Sulyok Tamás köztársasági elnököt, miután május 31-én éjfélkor lejárt az államfőnek adott lemondási határidő. Az államfő vasárnap többedik ízben jelezte: nem tesz eleget a kérésnek, nem látja alkotmányos indokát a távozásának. Az ügyben a Fidesz és a KDNP is véleményt nyilvánított.

A miniszterelnök nem egyedül érkezett: a helyszínre elkísérte Görög Márta igazságügy-miniszter is.

Hétfőn reggel az ügyben Magyar Péter sajtótájékoztatót is hirdetett, amelynek elején megállapította, már csak 4-5 „fizetett propagandistát” sikerült a Várba vezényelni most.

Ezt követően azt magyarázta, miért szólítja fel lemondásra Sulyok Tamást: egy államfőnek ki kell állnia a nemzet egységéért, és megvédeni azt, aki védtelen.

Mint mondta, az államfői tekintély helyreállítására érkezett a Várba hétfő reggel, emlékeztetett, ő erre kapott felhatalmazást a választáson, „nem árult zsákbamacskát”.

Szerinte Sulyok Tamás minden súlyos pillanatban a hallgatást választotta, több a feladata annál, mint hogy törvényeket írjon alá, kitüntetéseket adjon át, protokolleseményeken vegyen részt.

Jelezte, mostani megbeszélésükön is lemondásra szólította fel a hallgatás miatt.

„Egy köztársasági elnök feladata a gyermekek oldalára állni, különösen akkor, amikor a hatalom intézményei támadnak rájuk” – folytatta Magyar Péter.

Felidézte, a „poloskázás” alkalmával is csöndben volt az államfő, ugyanígy a „takarításkor”.

Pontonként kérdezte az esetekről Sulyok Tamást, aki válaszában – Magyar Péter elmondása szerint – azt mondta, a poloskázás politikai véleménynyilvánítás, nem volt dolga akkor sem véleményt nyilvánítani. Nem volt akkor sem dolga, amikor a Szuverenitásvédelmi Hivatal fellépett magyar emberek ellen, a hatalom titkosszolgálati eszközökkel akarta „felszalámizni” a legnagyobb ellenzéki pártot, vagy amikor autóval hajtottak a Tisza Párt kampánypultjába.

Hosszan sorolta még, mikor kellett volna megszólalnia az elnöknek, példaként felhozva még a fenyegetést, ami „a választási kampány része” volt, pedig Magyar Péter szerint kötelesség lett volna felszólítania a kormányt, hogy fejezze be az uszítást; Sulyok Tamás szerint ez nem volt feladata. Az sem, hogy felszólaljon, amikor Orbán Viktor a tihanyi apátságban beszélt a magyar sírokon ugráló radikális elnökjelölt támogatásáról.

Magyar Péter hosszan sorolt még hasonló eseteket: Strompová Viktória leszlovákozását is köztük, de szerinte a magyar köztársaság minden bábnál és tekintélynél, a köztársasági elnöknél fontosabb.

Módok Sulyok Tamás elmozdítására:

  • megfosztási eljárás (nem ezt választják)
  • alaptörvény-módosítás (nem személyre szabott törvényalkotással) – erre teszi le a voksát Magyar Péter.

Azt is elmagyarázta, miért jött vele Görög Márta miniszter: Sulyok Tamás legutóbb kérdezte tőle, melyik minisztert kell keresnie lemondás esetén.

Kérdések – válaszok

Az Alaptörvény mely pontját módosítják?

Tervekről a Tisza-frakción belül folytatunk egyeztetést, azután teszünk bejelentést erről.

Uniós források: ki írja alá a törvényeket, amíg nem lesz elnök, ha így lesz?

A házelnök „az államfő”, amíg nincs köztársasági elnök.

Mennyi időt vesz igénybe a jogalkotás, mikorra távozhat Sulyok Tamás?

Nem személyre szabott jogalkotás jön. Sulyok Tamás „káderkeringő” révén került a pozíciójába, Polt Péter is így lett legfőbb ügyészből az Ab elnöke. Körülbelül egy hónapot vesz igénybe a folyamat. Minden báb elmozdításáról szó lesz.

A többi közjogi méltósággal kapcsolatban mi a terv?

Az alkotmánymódosítás mindenkire vonatkozik, akinek a leváltását kezdeményezte miniszterelnökként. Úgy fogalmazott: „minden bábnak az eltávolításáról szó lesz, aki részt vett ebben a káderkeringőben”.

Hogyan lesz új köztársasági elnök? Új rendszer lesz? Átmeneti elnök jön? Közvetlen választás?

Lesz egy megbeszélés a Tisza-frakcióban. Kikérjük a tagok véleményét. Az is lehet, hogy már döntést is hozunk. Én mindenképp erősíteném a részvételiséget.

Magyar Péter a tájékoztatást követően Varga Mihállyal találkozik, kedden Berlinbe, majd Párizsba utazik, csütörtökön kormányülés jön.

Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×