Infostart.hu
eur:
356.12
usd:
313.55
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván
Modern empty temporary intensive care emergency room is ready to receive patients with coronavirus infection.
Nyitókép: Akiromaru/Getty Images

Kórházi adósságrendezés: határt húzott a kormány az újabb kifizetésekhez

A járóbeteg- és fekvőbeteg-szakellátást nyújtó közfinanszírozott egészségügyi szolgáltatók gazdálkodását segítő további intézkedésekről hozott rendeletet a kormány.

Megjelent a Magyar Közlöny hétfői számában egy rendelet, amely az egészségügyi szolgáltatók tartozásainak rendezését teszi lehetővé. A cél, hogy „a magyar emberek minél magasabb szintű egészségügyi ellátásban részesüljenek, és az egészségügyi ellátás még kiegyensúlyozottabban működjön”.

A 24.hu azt írja, március 24-étől, vezetik be a fenntartók „tolerálható adósságát”, ami az állami, önkormányzati vagy egyházi tulajdonban lévő egészségügyi szolgáltatók számára meghatározott összegét jelenti. A működési támogatások összegeit a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) állapítja meg, és a honlapján tesz közzé, illetve utalványozza az egészségügyi szolgáltatóknak.

A működési támogatás akkor jár,

  • ha az egészségügyi szolgáltató számára tolerálható adósságmérték nem került előírásra, a 2025. december 31-én fennálló, még ki nem fizetett lejárt tartozásállomány.
  • ha a fenntartói tolerálható adósság mértékét a fenntartóhoz tartozó egészségügyi szolgáltatók lejárt tartozásállományának együttes összege 2025. december 31-én nem haladta meg, az ehhez a fenntartóhoz tartozó egészségügyi szolgáltatók teljes, még 2025. december 31-én fennálló lejárt tartozásállománya.
  • ha a lejárt tartozásállomány mértéke meghaladta a tolerálható adósság mértékét, a tolerálható adósság figyelembevételével történik.

15 és fél milliárd forint az adósságok rendezésére

Az egészségügyi szolgáltatók az összeget

  • a 2026. február 28-án 60 napon túl lejárt szállítói és egyéb tartozások,
  • a 2026. február 28-án 31–60 napon belül lejárt szállítói és egyéb tartozások,
  • a 2026. február 28-án 30 napon belül lejárt szállítói és egyéb tartozások,
  • a további szállítói és egyéb tartozások

kiegyenlítésére használhatják fel április 30-áig, kizárólag ebben a sorrendben. A működési támogatás nem használható fel intézményi felújításra, beruházásra, fejlesztésre, a szolgáltató fenntartóval szembeni tartozásaira. A NEAK a működési támogatást március 31-ig utalványozza, a jogszerű felhasználást augusztus 31-ig ellenőrzik.

A kórházak, rendelőintézetek adósságaira 15,5 milliárd forintot szánnak – ez derül ki abból a kormányhatározatból, amely azonnali hatállyal ennyivel emelte meg az Egészségbiztosítási Alap Gyógyító-megelőző ellátás idei előirányzatát.

A kórházi tartozásállomány idei rendezése nem egyszeri beavatkozásként valósul meg, hanem két ütemben. Az első körben 80 milliárd forint jutott el az intézményekhez január végén, illetve február elején, és ezt a forrást a kórházak a lejárt szállítói tartozások csökkentésére fordították.​ A második ütemet a mostani rendelet teszi lehetővé, amely tehát további 15,5 milliárd forinttal segíti a közfinanszírozott járó- és fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatókat.

Címlapról ajánljuk
Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Sötétbe borult a Krím, Putyin már tárgyalna a békéről - Híreink az ukrajnai háborúról szerdán

Súlyos támadás érte Ukrajna felől az orosz megszállás alatt álló Krím félszigetet, felrobbant a balaklavai erőmű, Szevasztopol város és térsége sötétbe borult. Vlagyimir Putyin orosz elnök tegnap este arról beszélt, hogy tárgyalna Ukrajnával / Amerikával a háború lezárásáról, de továbbra is ragaszkodik az "annektált" megyék teljes egészéhez és Ukrajna katonai semlegességéhez. A frontvonalon szorongatják az oroszok Kosztyantynivkát, a város északi részébe is betöltek a megszálló katonák. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború szerdai eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×