Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Egy nutria, vagy más néven hódpatkány a vízben.
Nyitókép: Unsplash

Százával lövik ki a kártékony óriásrágcsálókat a Fertő környékén

Az elmúlt évben száznál is több invazív nutriát gyérítettek a Fertő–Hanság Nemzeti Park védett vizes élőhelyein a park közlése szerint. A nagy testű rágcsálók komoly természetvédelmi és infrastruktúra-biztonsági kockázatot jelentenek.

A nutriák elsősorban vízparti üregeik miatt veszélyeztetik az utak és töltések stabilitását, emellett jelentős mennyiségű vízinövényzetet fogyasztanak el, ami hosszú távon csökkenti a vizes élőhelyek biológiai sokféleségét – írja a Pénzcentrum.

A Fertő-Hanság Nemzeti Park szerint az is problémát jelent, hogy

a rágcsálók madárfészkeket taposnak szét, illetve betegségeket terjeszthetnek, ami különösen érzékeny kérdés a védett és fokozottan védett területeken.

A nemzeti park közölte, saját területén, a Fertő mentén vadgazdálkodási eljárásokkal távolították el az állatokat a vizes élőhely-rekonstrukciós területekről. A kilövések mellett élvefogó csapdákat is alkalmaztak, az eltávolított példányok mintegy negyedét így fogták be. A Hanság térségében a nemzeti park több vadászatra jogosulttal együttműködve vett részt a gyérítésben.

Az EU az inváziós idegenhonos fajok közé sorolja, éppen ezért jogszabályi szinten is kezelendő probléma a jelenléte.

A Fertő-Hanság Nemzeti Park most arra hívja fel a környékbeli vadászatra jogosultak figyelmét, hogy a téli, fagyos, táplálékszegény időszak különösen alkalmas az állomány csökkentésére.

A park kéri, hogy ha lehetséges, akkor az elejtésekről időponttal és koordinátákkal ellátott adatokat küldjenek el számukra vagy a Győr-Moson-Sopron Vármegyei Természetvédelmi Hatóságnak. A közlés szerint az inváziós fajok visszaszorítása nemcsak természetvédelmi, hanem közérdek is.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: a gyermekek vakációja szóljon az idegrendszeri regenerációról is!

Szakértő: a gyermekek vakációja szóljon az idegrendszeri regenerációról is!

Egy szülőnek nem szabad rosszul éreznie magát azért, mert meghúz bizonyos határokat a kütyük használatában, még akkor sem, hogyha ez ellenállást vált ki a gyermekből – mondta az InfoRádióban Bereczki Enikő. A mentálhigiénés szakember szerint az a jó, ha a szülők bátran felvállalják az észszerű korlátozásokat még a nyári szünetben is, közösen megbeszélve ennek a miértjét.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×