Infostart.hu
eur:
354.45
usd:
312.02
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Egy fiatal férfi egy korsó sörrel a kezében.
Nyitókép: Pixabay

NKFH: sokszor még mindig kiszolgálják alkohollal a fiatalkorúakat, nagyon magas az arány

Eitmann Norbert, a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság sajtófőnöke az InfoRádióban arról beszélt, hogy az ellenőrök továbbra is a fiatalkorúak alkohollal való kiszolgálása miatt szabják ki a legtöbb büntetést. De az iskolák közelében elhelyezett hirdetések terén is van még mit javítani.

A gyerekek alkohollal való kiszolgálása terén találta a legtöbb kihágást tavaly a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság. Az ellenőrzéseket kereskedelmi egységekben, italboltokban, benzinkutaknál, fesztiválokon és trafikokban végezték és a vizsgált esetek csaknem 30 százalékában tapasztalták azt, hogy kiszolgálják a 18 év alattiakat alkoholos italokkal. Fokozottan ellenőrizték a reklámszabályok betartását és gyermektáborokat is.

„A legtöbb szabálytalanság az alkoholtartalmú italok kiszolgálására vonatkozó szabályok be nem tartása tekintetében merült fel: a kormányhivatalok összesen 843 ellenőrzést hajtottak végre, és ezek közül 232 esetben jogsértést állapítottak meg, amikor fiatalkorúakat szolgáltak ki alkohollal” – mondta az InfoRádióban Eitmann Norbert, a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság sajtófőnöke. Hangsúlyozta:

ez az esetek 28 százaléka, ami nagyon nagy arány, és összesen 362 millió forint összegben szabott ki a hatóság bírságokat.

Megjegyezte, több eljárás még folyamatban van, így ez a pénzösszeg még valószínűleg nőni fog.

A sajtófőnök arról is beszélt, hogy a vízipipázásra is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint az alkohol- és más dohánytermékekre, azaz 18 éven aluli személyeket nem lehet kiszolgálni ehhez szükséges termékekkel. Azt viszont kiemelte, hogy e tekintetben sokkal alacsonyabb volt a kifogásolási arány, mindössze 1-2 százalék. Eitmann Norbert azt azért aláhúzta, hogy ez így is 1-2 százalékkal több, mint amennyinek lennie kellene, így ezt is tovább fogják vizsgálni 2026-ban.

A reklámszabályok megszegése kapcsán az NKFH sajtóvezetője elmondta, ezek is nagyon fontos előírásokat tartalmaznak a gyerekek védelmére vonatkozóan, például hogy iskolák 200 méteres körzetében nem lehet közterületen, plakáton vagy kirakatban alkohol- és más hasonló reklámokat kihelyezni.

Hirdetéseknél a tavalyi évben 13 százalékos volt a szabálysértési arány, és a legtöbb esetben pont ezt a távolságra vonatkozó előírást szegték meg.

Itt összesen 20 millió forintnyi büntetést szabtak ki az ellenőrök, de a végösszeg a folyamatban lévő eljárások miatt szintén változhat még.

A gyerektáborokra vonatkozó ellenőrzésekről a szakember azt mondta, többnyire pozitív eredménnyel zárultak. Ezen a területen 226 ellenőrzést végeztek tavaly a munkatársak, és csak 23 esetben merült fel kifogás. Eitmann Norbert megemlítette, hogy a táborok szervezőinek, résztvevőinek egyaránt erkölcsi bizonyítvánnyal kell rendelkezniük, és erről nyilatkozatot kell tenniük a vállalkozás számára. A fogyasztóvédelem munkatársai a bizonyítványok meglétét és a nyilatkozatokat is vizsgálták, és 17 olyan esetet tártak fel, amikor mindkettő hiányzott. Ezekben az esetekben kötelezték az érintett vállalkozásokat a hiány pótlására. Eitmann Norbert azt is kiemelte, hogy

az NKFH 2026-ban is folytatni fogja a táborok vizsgálatát, és nem csak a nyári szünidőben tartottakat, hanem az év közbenieket és a más iskolai szünetben megrendezetteket is egyaránt.

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság sajtófőnöke úgy véli, összességében vegyesek az irányok a 2025-ben tapasztalt eredmények, trendek, tendenciák kapcsán. Ismét kiemelte a fiatalkorúak alkohollal való kiszolgálásának kiugróan rossz, 28 százalékos eredményét, ami miatt nagyon fontos a hatóságok folyamatos jelenléte.

A szakember kérte a vállalkozásokat, kereskedelmi egységeket, italboltokat, benzinkutakat, trafikokat, fesztiválokat – ahol szintén ellenőriznek –, hogy tartsák be az erre vonatkozó szabályokat, és nem csak azért, mert szigorú bírság jár a megszegésükért, hanem mert a gyerekek egészsége és védelme a legfontosabb.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×