Infostart.hu
eur:
354
usd:
310.46
bux:
140000.57
2026. június 26. péntek János, Pál
Olajtermelés és -finomítás Oroszországban.
Nyitókép: Anton Petrus/Getty Images

Orbán Viktor is reagált a Tisza Párt új szakértőjének tervére

Kapitány István korábbi Shell-alelnök tévéinterjút adott a Tisza Párt kormányzati terveiről, ezek között beszélt az orosz energiahordozók lehetséges szerepéről. A kormányfő szerint kiderült, miért küldték őt.

Az ATV stúdióvendége volt hétfőn Kapitány István, a Shell korábbi globális alelnöke, akit a Tisza Párt a hétvégén mutatott be gazdaságstratégiai és energetikai programvezetőként. A politikussá avanzsált korábbi vállalatvezető az orosz energiafüggésről azt mondta, általában bármilyen üzleti helyzetben a teljes függőség vagy az óriási elkötelezettség politikai megközelítéstől függetlenül nem szerencsés. Azt is mondta, a diverzifikációt technikailag meg kell oldani, a függőség megszüntetésére pedig a cseheké jó példa. Szerinte a legfontosabb szempont az ár, az ellátásbiztonság és a fenntarthatóság.

Szavaira sokak mellett Orbán Viktor miniszterelnök is reagált: „Most már tudjuk, miért küldték: hogy végrehajtsa, amit Brüsszelben kitaláltak.” A kormányfő azt állítja, hogy a háború kirobbanása óta küzdenek azért, hogy Magyarországot ne vágják el az orosz energiahordozóktól. „Ez nem ízlés vagy kedv kérdése. Azért tesszük, mert ez Magyarország legolcsóbb és legfontosabb energiaforrása. Ha nincs orosz gáz, nincs rezsicsökkentés. Ha nincs orosz olaj, ugrik a benzin ára” – írta.

Szijjártó Péter külügyminiszter videóban reagált, amibe be is vágta Kapitány István az orosz energiáról mondott gondolatait. Szijjártó azt mondta, hogy az olcsó orosz kőolaj és földgáz levágása „tragikus következményekkel járna”, szerinte ebben az esetben a rezsiköltségek nagyjából a háromszorosára nőnének, de a magyar gazdaságot is veszélyeztetné egy ilyen lépés.

A kormányzati közléseket követően Magyar Péter is megszólalt. A Tisza Párt elnöke szerint ha az energiát több forrásból tudjuk beszerezni, akkor a gáz és a benzin is olcsóbb lesz a lakosságnak és a cégeknek, valamint biztonságosabb lesz az ellátás. Azt írta, hogy a Tisza-kormány mindig az elérhető legolcsóbb és leghatékonyabb módon szerezné majd be a gázt és a kőolajat; megtartanák a rezsicsökkentést és kiterjesztenék azt, miközben a rendszerhasználati díjat is csökkentenék.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: 22 éve közelebb voltunk az eurócsatlakozáshoz, mint most – de 2030-ra teljesíteni fogjuk a feltételeket

Magyar Péter: 22 éve közelebb voltunk az eurócsatlakozáshoz, mint most – de 2030-ra teljesíteni fogjuk a feltételeket

Az eurótagságon kívül rekedni egyenlő a lemaradással, az alacsony bérekkel – mondta Magyar Péter. Kiriakosz Pierrakakisz görög pénzügyminiszterrel, az EuroGrop elnökével és Kármán András pénzügyminiszterrel állt a sajtó elé a miniszterelnök. Még idén felvázolják az euróhoz csatlakozás pályáját, ismertté válik, hogyan, miként, milyen feltételekkel csatlakozhat majd Magyarország az eurózónához, illetve juthat el ennek kapujába. A kormány felveszi a küzdelmet a készpénzállománnyal szemben. Cikkünk frissül!

Itt a mai térkép: 38 fok is lehet, az ország nagy részén már másodfokú riasztás van érvényben

A friss előrejelzések szerint még jobban rákapcsol a forróság, az Alföldön hétfőn és kedden 42, akár 43 fok sem kizárt. Pénteken a legmagasabb nappali hőmérséklet 33 és 38 fok között alakul. Késő estére általában 23 és 28 fok közé hűl le a levegő.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×