Infostart.hu
eur:
353.81
usd:
310.62
bux:
139790.13
2026. június 26. péntek János, Pál
Egy füstölgő kémény egy hóval fedett tető fölött.
Nyitókép: Unsplash

Rekordokat döntöget a hazai áram- és gázfogyasztás, kiderült, bírja-e a rendszer

Hortay Olivér, a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágának igazgatója nyilatkozott az InfoRádióban.

Az elmúlt hét elején kezdődött hideg, téli időjárás miatt az ilyenkor megszokottnál nagyobb az áram- és gázfogyasztás Magyarországon és szerte Európában, de a magyarországi energiaellátás továbbra is biztonságos – erről beszélt Hortay Olivér, a Századvég energia- és klímapolitikai üzletágának igazgatója az InfoRádióban.

Kiemelte, a villamos energia tekintetében megdőlt a rendszerterhelési csúcs, múlt hét pénteken a terhelés ugyanis a 8000 megawattot is átlépte. Egyelőre a földgázfogyasztás tekintetében nincsenek még ilyen részletes, napi adatok – tette hozzá. A korábbi évek tapasztalatai viszont azt mutatják, hogy egy hideg téli napon akár háromszor-négyszer olyan magas is lehet a gázfelhasználás, mint egy alacsonyabb gázigénnyel rendelkező nyári napon.

A felhasználás ilyenkor akár a 70 millió köbmétert is átlépheti naponta

– hangsúlyozta Hortay Olivér.

Hozzátette, ez a megnövekedett fogyasztás nemcsak Magyarországra, hanem az egész Európai Unióra is igaz, a kereslet bővülése az árakat is felfelé hajtotta mind a villamosenergia-, mind pedig a gáztőzsdéken.

Elmondta azt is, hogy a magyar gázellátásnak három fő pillére van. Az egyik a belföldi kitermelés, amely az elmúlt években folyamatosan növekedett. Az éves kitermelésünk a körülbelül 2 milliárd köbmétert is eléri, eközben országos fogyasztásunk 8,5 milliárd köbmétert tesz ki. A másik pillért az import jelenti, ezen a területen meghatározó az Oroszországgal kötött hosszútávú gázvásárlási szerződés. Ez évente 4,5 milliárd köbmétert biztosít, de vannak más importforrások is. A harmadik pillért ilyen hideg időben pedig a gáztárolók biztosítják.

A tárolókban lévő gázmennyiség az éves teljes gázigény 38 százalékát fedezi

– emelte ki Hortay Olivér. Arra is felhívta a figyelmet, hogy a kedvezményes lakossági áraknál az egész éves fogyasztást kell figyelembe venni, így néhány hidegebb hét nem okozhat komolyabb problémát. Ahol mégis átlépi a fogyasztás ezt a határt, ott is csak a kedvezményes sáv feletti fogyasztás esetén kell magasabb árat fizetni.

Az európai gázinfrastruktúra-üzemeltetők szövetsége, a GIE adatai azt mutatják, hogy a magyarországi gáztárolók január 13-án 54 százalékos töltöttségen álltak, miközben az EU-s átlag 53 százalékos volt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Pluszba váltottak az amerikai tőzsdék

Pluszba váltottak az amerikai tőzsdék

Az ázsiai tőzsdéken pénteken jelentős esés bontakozott ki, élén a dél-koreai és japán részvénypiaccal, a befektetők profitot realizáltak a hét korábbi, mesterséges intelligenciával kapcsolatos technológiai ralija után. A hangulatot rontotta, hogy az Apple áremelést jelentett be a memóriachipek drágulása miatt, ami ismét felerősítette azokat az aggodalmakat, hogy az AI-fejlesztések növekvő költségei visszafoghatják a technológiai szektor növekedését és nyereségességét. Ennek hatására a technológiai részvények világszerte nyomás alá kerültek. A kereskedés második felére aztán sikerült visszanyerniük a lendületet az amerikai részvényeknek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×