Infostart.hu
eur:
353.91
usd:
310.37
bux:
140117.24
2026. június 26. péntek János, Pál
Nyitókép: Nem víznek való vidék YouTube-csatorna

"Édenkert" a sivatagosodó Alföldön: hatékony fegyvert találtak a klímaváltozás ellen

A hódmezővásárhelyi gazdák nem nézik tétlenül, hogy az aszály miatt kezd elsivatagosodni az Alföld. Kucsora Péter társaival vízmegtartási célra használnak fel erre kijelölt parcellákat. A kiszáradt területek elárasztását öntözőcsatornák segítségével végzik, aminek köszönhetően a parcellák zöldellő szigetté változnak.

A Tisza alacsony vízszintje már régóta komoly aggodalmakat vált ki, az Alföld pedig a nagy nyári forróság és a kevés csapadék miatt egyre inkább elsivatagosodott az elmúlt években, a Nem víznek való vidék csapata viszont hisz benne, hogy szemléletváltással és a megfelelő intézkedésekkel sokat tehetünk környezetünk megmentéséért. A csapat szakértők, gazdák és döntéshozók bevonásával kisfilmeken, podcasteken és beszélgetéseken keresztül mutatja be, hogyan kellene újragondolni a vízgazdálkodást Magyarországon.

A 24.hu cikke szerint a csapat nemrég Hódmezővásárhelyre látogatott el, új filmjükben pedig Kucsora Péter, a Kéktói Ménes egyik tulajdonosa gazdatársaival együtt elmondja és bemutatja, mit tesznek a sivatagosodás ellen. A filmből kiderül, hogy Kucsora Péter családja évtizedek óta tart haszonállatokat az alföldi Kék-tó környékén. A hosszú évek során folyamatosan átalakult a környezet, változott a tájkép.

Régebben tavasszal és nyáron hatalmas vízfelületek voltak a környéken, mára azonban ezek szinte teljesen eltűntek, és sajnos egyre kevesebb vízimadarat, kétéltűt lehet látni a tó környékén.

A vízhiány a terméshozamon is meglátszik, ami folyamatosan csökken, Kucsora Péter elmondása szerint az elmúlt években előfordult, hogy a learatott kukorica mennyisége a nullához közelített. Szembesülve a helyzettel azon kezdett el gondolkozni, hogyan juttathatna vizet a legfontosabb helyekre, hogy mérsékelje az aszály negatív hatásait, amelyek nemcsak a természetet érintik, hanem gazdaságilag is nagy károkat jelentenek. Mint mondta, az elmúlt évek nyarai szomorú képest festettek, és egyértelműen kiderült, hogy „az aszály teljesen tönkre tudja tenni az Alföldet, és sivataggá változtathatja néhány éven belül”.

A tettek mezejére lépett, más helyi gazdákkal együtt két éve kereste fel először az Országos Vízügyi Főigazgatóságot, majd hozzáláttak a munkához. Mintegy 250 hektárnyi területet ajánlottak fel a Vizet a tájba programnak, hogy a kijelölt parcellákat vízmegtartási célokra használják fel.

A területet öntözőcsatornák segítségével árasztották el, így a parcellák zöldellő szigetté változtak a kiszáradt tájon.

Kucsora Péter a videóban kiemeli: a földek vízzel való elárasztása nemcsak a gazdálkodás szempontjából hasznos, hanem az egész természet élvezi a pozitív hatásait. A vizes területek számos állat- és növényfaj számára biztosítanak élőhelyet, ráadásul hűtik is a környezetüket.

Kucsora Péter társaival az tervezi, a jövőben más területeken is alkalmazzák az eljárást, hogy tovább növeljék a vízmegtartásra használható területeket. Úgy véli, ezzel a módszerrel hatékony fegyvert találtak a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Címlapról ajánljuk
Fölösleges Magyar Péter egyik nagy ígérete? – politológus a ciklusok korlátozásáról
Aréna

Fölösleges Magyar Péter egyik nagy ígérete? – politológus a ciklusok korlátozásáról

A Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója szerint a miniszterelnöki és képviselői ciklusok korlátozását azért vezetné be a Tisza-kormány a magyar jogba, hogy ne alakulhasson ki a jövőben az Orbán-kormányhoz hasonló politikai rendszer. Novák Zoltán az InfoRádió Aréna című műsorában azt mondta: ezek rendszeridegen elemek egy parlamentáris demokráciában.

Ürge-Vorsatz Diána: Közép-Magyarország még Európán belül is gyorsan melegszik

A klímakutató szerint hazánk középső része akár hétszer gyorsabban melegedhet a klímaváltozás miatt, mint egyes északabbi régiók. Ezt pedig hamarosan a saját bőrünkön és pénztárcánkon is megtapasztalhatjuk.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
Teljesen magyar kézbe került az Auchan

Teljesen magyar kézbe került az Auchan

Az Indotek Group megvásárolta az Auchan Retail Internationaltől az Auchan Magyarország fennmaradt 53 százalékos tulajdonrészét, ezzel a kereskedelmi lánc kizárólagos tulajdonosává vált. A saját forrásból finanszírozott tranzakció értékét a felek nem hozták nyilvánosságra. Az üzletlánc továbbra is az Auchan márkanév alatt működik, hosszú távú megállapodások biztosítják a márkahasználatot és a nemzetközi beszerzési együttműködésekben való részvételt. A tervek szerint az Auchan Magyarország kisebb alapterületű boltokkal is megjelenik a piacon, és több száz új egységgel bővíti hazai üzlethálózatát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2026. június 26. 10:52
2026. június 26. 10:40
×
×