Orbán Balázs hangsúlyozta, ezt a terhet ebben a formában nem bírná ki a kontinens és Magyarország sem, a magyar kormány ezért úgy gondolja, hogy erről a kérdésről - elsőként az Európai Unióban - egy véleménynyilvánító szavazás keretében kell megkérdezni a magyarokat.
Orbán Balázs szavai szerint a brüsszeli EU-csúcs következményeit tekintve az látszik, hogy
az orosz-ukrán háborút a Nyugat elvesztette,
az Egyesült Államok fokozatosan kihátrál a konfliktusból és semleges közvetítői pozíciót vesz fel, az Ukrajnával kapcsolatos gazdasági kérdések rendezése pedig az európai tagállamokra maradna.
"Politikailag kötni fogja a szavazás eredménye Magyarország kormányát, tehát mi onnantól kezdve a magyar emberek által megfogalmazott és egyértelművé tett álláspontot kívánjuk a brüsszeli tárgyalások során képviselni" - egyértelműsítette a miniszterelnök politikai igazgatója.
Kifejtette, Ukrajna katonai támogatását tekintve teljes mértékben megszűntnek nyilvánítható az európai egység, Brüsszel pedig egyedül, elszigetelten maradt, mert a többi nagyhatalom megpróbálja a harcban részt vevő feleket tárgyalóasztal mellé vinni.
"Magyarország pedig nem a fegyverküldéseket, hanem ezeket a diplomáciai erőfeszítéseket szeretné támogatni" - mondta a politikus.