Infostart.hu
eur:
396.67
usd:
337.84
bux:
101380.77
2025. július 27. vasárnap Liliána, Olga
A drónnal készült képen a Vekeri-tó Debrecen közelében 2023. január 30-án. Az elmúlt időszak csapadékos időjárásának következtében újra van víz a tavaly nyáron az aszály miatt teljesen kiszáradt tóban.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Haláltusáját vívja egy népszerű magyarországi tó

A szebb napokat is megélt debreceni kirándulóhelyen, a Vekeri-tó partjánál jelenleg több helyen bűzlő haltetemek és kisebb szemétszigetek csúfítják a látványt.

A Vekeri-tó jelenleg csak az esővízből táplálkozik, a tavat feltöltő Kati-ér mára teljesen elapadt. Ennek következtében a tó az utóbbi években gyakran kiszáradt, A legutóbb 2022-ben kiszáradt tóban az idei nyári kánikulák miatt ismét nagyon alacsony a vízállás, amely a téli időszakban is tartósan kitart. A víz majdnem mindenhol eltűnt, a tómeder jelentős részében biztonságosan lehet sétálni. Ez viszont azért nem ajánlatos, mert a tó déli részének partszakaszán elpusztult halak és kagylók százai oszladoznak, melyek már messziről érezhető kellemetlen bűzt árasztanak – írja a debreciner.hu.

Azok a helyek, ahol még maradt némi víz a tóban, inkább mocsárhoz hasonlítanak, az itt élő hattyúk és kacsák sokszor a lábukkal tolják előre magukat az alacsony vízállás miatt. A nád és a sás szinte teljesen átvette az uralmat, azonban ezek is kiszáradva, néhol zöld mohától benőve hajladoznak a téli szélben.

A Vekeri-tó megfelelő vízellátására a Civaqua-program folytatása jelenthetne megoldást, de a víz utánpótlását biztosító beruházásnak ez a szakasza még nem kezdődött el. Az, hogy ez a projekt mikor hoz valódi megváltást a Vekeri-tó életében, még nem tudni, de az biztos, hatalmas szükség lenne rá.

A Vekeri-tavat az 1970-es évek elején alakították ki, a 18 hektáros területen horgászni és csónakázni lehetett.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

A világon évente csaknem 780 millió hektárnyi terület ég le. A probléma csak súlyosbodni fog a jövőben, ugyanis a klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat miatt már nemcsak a déli országokban, hanem Közép-Európában is egyre gyakoribbá válnak az erdőtüzek – mondta Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint erőik bevették Zelenyij Haj települést Donyeck megyében, amely – mint írták – „a front ezen szakaszán az ukrán alakulatok egyik fő erődítménye, amely Dnyipropetrovszk megye közigazgatási határának megközelítését fedezte”. Moszkva egy Dnyipropetrovszk megyei település bevételéről is beszámolt. Oroszország Volgográdi területén csaptak le az ukrán drónok, lezuhanó roncsaik zavart eredményeztek a vasút áramellátásában. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 27. 19:49
×
×
×
×