eur:
411.32
usd:
392.96
bux:
79551.8
2024. november 25. hétfő Katalin
Human Papilloma Virus (HPV-16)
Nyitókép: luismmolina/Getty Images

Torokrák fenyegeti a HPV-s férfiakat

A legújabb kutatások szerint egész életükben komoly veszélynek lehetnek kitéve azok a férfiak, akik humán papillómavírussal fertőződtek meg, esetükben ugyanis nagyobb eséllyel alakulhat ki száj- és torokrák.

Az orofaringeális, vagyis a torok- és szájrák előfordulása egyes régiókban robbanásszerűen növekedik, a legsúlyosabb helyzet az Egyesült Államokban és Európában tapasztalható, ahol a betegség már járványszerű méreteket öltött. A kór nagyobb arányban érinti a férfiakat, mint a nőket; ez abban az esetben is igaz, ha egyébként nincsenek jelen rákra hajlamosító tényezők (pl. dohányzás vagy alkoholfogyasztás). Az Egyesült Államok, Brazília és Mexikó területén végzett kutatások szerint

a HPV-vel való megfertőződés elkerülhető lenne, ami egyúttal a rákos megbetegedések előfordulását is csökkentené

- írja az Origo.

A kutatás során 3137 egészséges, 18 és 70 év közötti férfit vizsgáltak. Az eredmények szerint az újabb, rákot okozó HPV-törzsekkel való megfertőződés esélye nem változott az életkor előrehaladtával, vagyis valamennyi korosztály fogékony volt a vírusra. A HPV főként szexuális úton terjed, és bár nem minden típusa okoz daganatot, a szájrákos esetek 90 százaléka a HPV-16 és HPV-18 törzsekhez köthető.

A fiatal férfiak jóval alacsonyabb arányban adatják be maguknak a HPV elleni vakcinát, mint a nők, és ez magyarázatot adhat arra, miért terjed körükben egyre gyorsabban a orofaringeális rák, miközben a méhnyakrákos esetek számában csökkenés tapasztalható.

Az amerikai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (CDC) jelenleg azt javasolja, hogy minden 26 év alatti fiatal oltassa be magát HPV ellen, míg 26 év felett elsősorban az immunhiányos, vagy egyéb rizikófaktorral rendelkező férfiaknak ajánlott a vakcina beadatása.

A Moffitt Rákközpont kutatói azt találták, hogy a HPV-16 a leggyakrabban előforduló vírustörzs a fertőzött férfiak körében. A fertőzés kockázatát növelő tényezők között szerepelt az alkoholfogyasztás, a női és férfi szexuális partnerek nagy száma, az orális szex, valamint a magasabb iskolai végzettség. A kutatást vezető epidemiológus, Anna Giuliano szerint az eredmények megerősítik, hogy szükség van személyre szabott oltási stratégiákra és a HPV-vel kapcsolatos tudatosság növelésére, különösen a torok- és szájrák kialakulásának megelőzése érdekében.

A tanulmány új megvilágításba helyezi a HPV elleni védekezés fontosságát és arra ösztönzi a közegészségügyi döntéshozókat, hogy terjesszék ki a HPV-oltási programokat a középkorú férfiakra is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×