eur:
407.58
usd:
385.99
bux:
77965.78
2024. november 20. szerda Jolán
A paksi atomerőmű 2021. szeptember 10-én.
Nyitókép: MTI/Kiss Dániel

Kormányterv: további húsz évet "kaphat" a Paksi Atomerőmű négy régi blokkja

Az atomenergiáról szóló törvény módosítására készül az Országgyűlés annak érdekében, hogy húsz évvel meghosszabbíthassák a Paksi Atomerőmű üzemidejét.

A Paksi Atomerőmű nélkülözhetetlen Magyarország energiaellátásában, ezt mondta parlamenti expozéjában Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért és klímapolitikáért felelős államtitkára.

"Az erőmű négy blokkja a hazai áramtermelés felét, a belföldi fogyasztásunk több mint harmadát biztosítja. Hosszú távon tehát szükség van a Paksi Atomerőmű négy blokkjára, ezért ezek üzemidejét újabb 20 évvel tervezzük meghosszabbítani. A közben elkészülő további két új blokkal együtt a várakozások szerint jó 20 évig párhuzamosan termelhet majd a hat egység, és száz százalékban karbonmentes forrásból tudjuk így kiszolgálni a hazai áramigényt. És mindemellett azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a környezetvédelmi szempontok tekintetében az erőmű évente 14 millió tonna szén-dioxid kibocsátásától mentesíti hazánkat" - részletezte.

Az MSZP egyetért az üzemidő meghosszabbításával, mégsem szavazza meg az előterjesztést. Erre a szocialisták vezérszónokaként Harangozó Tamás adott magyarázatot.

"Mi nem támogatjuk azt, hogy politikai szintre kerüljön az energetikáért felelős miniszterhez a kiégett üzemanyag és a radioaktív hulladék kezeléséről szóló nemzeti politika céljainak végrehajtását bemutató nemzeti program Európai Bizottsághoz történő benyújtásával kapcsolatos hatáskör."

A Paksi Atomerőmű 1-es reaktorblokkja 1983-ban, a 2-es 1984-ben, a hármas 1986-ban, a négyes pedig 1987-ben kezdte meg a működését. Az Országos Atomenergia Hivatal az 1-es blokknak 2012-ben, a 2-esnek 2014-ben, a 3-asnak 2015-ben, a 4-esnek pedig 2017-ben adott engedélyt az üzemidő meghosszabbítására. Ezt az ellenzék sem kifogásolja, az erőmű két reaktorral történő, már 2014 óta tervezett bővítését azonban igen.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Schmidt Mária: a normalitás választása volt Amerikában, egyben egy elitellenes népszavazás

Donald Trump megválasztásával a reálpolitika és a kiszámatóság kerül előtérben az ideológia helyett, és ezzel kezelheti a konfliktushelyzeteket is – mondta Schmidt Mária Széchenyi-díjas történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az InfoRádió Aréna című műsorában beszélt a magyar–amerikai viszony változásáról, Európa szorult helyzetéről és kitért a közel-keleti válság lehetséges megoldásaira is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.20. szerda, 18:00
Takács Ernő
az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület elnöke
A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

A tech papírok húzták az amerikai tőzsdéket, ralizott az Nvidia

Felemás mozgásokat láthattunk kedd reggel az ázsiai piacokon, ezt követően Európában jó hangulatban indult a kereskedés, de hamar elfogyott a lendület. Gazdasági események szempontjából idehaza az MNB kamatdöntése volt izgalmas, Amerikában pedig a friss lakáspiaci adatokra ajánlott ma figyelni. Az európai tőzsdéken egyre nagyobb mínuszok voltak megfigyelhetők, miután a piaci szereplőket aggasztja, hogy Oroszországban jóváhagyták a nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A magyar piac ebben a miliőben is alulteljesített, az esést az OTP részvénye vezette. A tengerentúlon a technológiai részvények teljesítettek jól a mai kereskedésben, élen az Nvidiával.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×