eur:
411.4
usd:
392.79
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Már retteghet Európa a trópusi fertőzéseket terjesztő szúnyogfajok csípésétől

A szúnyogok több megbetegedés és haláleset okozói, mint bármely más állat a Földön, és egyre nagyobb veszélyt jelentenek Európában és azon belül Magyarországon is.

A heves esőzések és áradások miatt nagyon sok a szúnyog, és bár nálunk irtják ezeket, azt nem árt tudni, hogy a szúnyogok több megbetegedés és haláleset okozói világszerte, mint bármely más állat a bolygón. A maláriától a dengue-lázig, a nyugat-nílusi vagy a Zika-fertőzéstől a sárgalázig a szúnyogok a felelősek számos kórokozó átviteléért – írja a Portfolio.

Az Európai Betegségmegelőző és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb adatai az mutatják, hogy folyamatosan emelkedik a behurcolt dengue-lázas megbetegedések száma, de egyre többen el sem mozdulnak lakhelyükről, úgy fertőződnek meg a nyugat-nílusi vírus és a dengue-láz kórokozójával egy szúnyogcsípés nyomán.

2023-ban már 130 helyileg szerzett dengue-lázas esetet jelentettek az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban, míg 2022-ben még csak 71-et. Ez a 2010-2021 közötti időszakhoz képest jelentős növekedés, amikor tíz év alatt találtak összesen 73 megbetegedést. Az importált dengue-lázas esetek száma szintén emelkedik: 2022-ben 1572, 2023-ban pedig már több mint 4900 esetet jelentettek.

A dengue-láz általában influenzaszerű tünetekkel kezdődő vírusos megbetegedés. Egyes esetekben a betegség súlyossá válhat, és olyan állapotokhoz vezethet, mint a dengue-vérzéses láz és a dengue-sokk szindróma. A betegségre nincs specifikus kezelés. A nyugat-nílusi vírus okozta fertőzés az esetek többségében észrevétlenül lezajlik, ritkán kialakulhat a központi idegrendszert érintő betegség, agyvelőgyulladás vagy agyhártyagyulladás is. Tavaly Európában 67 halálos áldozata volt 713 megbetegedésből.

A Nemzeti Népegészségügyi Központ 2018 és 2022 közötti időszakra vonatkozó adatai szerint idehaza 2018-ban volt a legtöbb, 225 nyugat-nílusi lázas megbetegedés, 2022-ben mindössze 14-et regisztráltak. A Chikungunya-láz és Zika-láz okozta fertőzések száma nem érte el évenként a tízet, és ezek is mind behurcolt esetek voltak, ahogyan az évi 15-20 körüli maláriás megbetegedés.

Az ECDC szerint az éghajlatváltozás nagymértékben befolyásolja a szúnyogok által terjesztett betegségek terjedését Európában, amelyek egyre több országban jelennek meg. Az ázsiai tigrisszúnyog, ami többek között a Zika, a Chigungunya vagy a Dengue-láz okozója, már 13 európai országban szilárdan jelen van, míg tíz éve még csak 8 helyen volt. De már a sárgalázat is okozó egyiptomi csípősszúnyog is megtelepedett a kontinensen.

Magyarországon megjelentek az invazív fajok, közülük az ázsiai tigrisszúnyog, a japán bozótszúnyog és a koreai szúnyog elterjedtségét figyeli az Ökológiai Kutatóintézet. A leggyakrabban jelentett faj az ázsiai tigrisszúnyog,

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a kőolaj-előállításban érdekeltek, a távközlési szektor cégei, a feldolgozóipari gyártók (bioetanol, keményítő, napraforgóolaj), valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×