eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Magyarország is csatlakozik az ASEAN-hoz

Az egyezmény célja az érintett országok közötti béke és barátság erősítése, a délkelet-ázsiai régió együttműködése és a helyi viták minél békésebb rendezése.

"Egyetértek azzal, hogy Magyarország a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetsége Délkelet-ázsiai Barátsági és Együttműködési Szerződés részes államává váljon" - olvasható az Orbán Viktor által szignózott, a szerda esti Magyar Közlönyben megjelent határozatban.

A HVG azt írja,

a szerződéshez eddig 54 állam, és 2012-ben az Európai Unió is csatlakozott.

Maga a szövetség (angol rövidítéssel ASEAN) 1976-ban jött létre, és most tíz államot tömörít a régióban. A Barátsági és Együttműködési Szerződés azonban sokkal szélesebb körre terjed ki. Részese az Egyesült Államok, Kína és Oroszország, az Európai Unió és több tagállama, számos afrikai, dél-amerikai és EU-n kívüli európai ország. 54. államként legutóbb Szerbia csatlakozott 2023-ban.

A miniszterelnök a határozattal felhatalmazta Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminisztert, hogy folytassa le hazánk a szerződéshez való csatlakozással kapcsolatos eljárását.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×