A szaktárca emlékeztet: a Napenergia Plusz Program ingatlanonként akár 5 millió forint vissza nem térítendő forrással segíti a családokat. A sikeresen pályázók egyszerre telepíthetnek napelemet és korszerű energiatárolót, így rugalmasabban használhatják fel a saját eszközeikkel megtermelt zöldenergiát, ezzel csökkentve áramszámlájukat is.
A kormány 75 milliárd forintos keretösszegű Napenergia Plusz Programja a fejlesztési költségek kétharmadának átvállalásával könnyíti meg a lakóépületek ellátását tiszta zöldenergiával.
A háztartások kiadásai az új konstrukciónak köszönhetően mintegy tíz év alatt megtérülhetnek
a szaktárca szerint.
A lakossági pályázók január 15-e óta küldhetik be előregisztrációs kérelmeiket. Az első jóváhagyásokat a 15 munkanapos határidőre figyelemmel február 5-én, hétfőtől küldi ki a támogató. A pályázók ezután jelölhetik ki a három lehetséges kivitelezőt, akik közül a rendszeren keresztül beérkező ajánlataik alapján választhatnak. A kínálat bőséges: már közel 800 vállalkozás rendelkezik jóváhagyott regisztrációval. Támogatási kérelmeket az aláírt kivitelezői szerződéssel rendelkezők nyújthatnak majd be.
A minisztérium közleményében kiemeli: idén új időszámítás kezdődik a kapcsolódó fejlesztésekben, ugyanis a januárban indult két program összesen 137 milliárd forinttal ösztönzi a magyar családok és cégek beruházásait. Egy korábbi kiírásban további 33 milliárd forint hasznosul hálózati integrált energiatárolók létesítésében.
Az EM ismertetése szerint tavaly rekordmértékben nőtt az összes naperőművi beépített teljesítmény és a jellemzően családok által üzemeltetett háztartási méretű kiserőművek száma is Magyarországon. A kisebb napelemes rendszerekből 85 ezer csatlakozott a hálózatra 2023-ban. A Napenergia Plusz Program a múlt év végéig több mint 255 ezresre nőtt állomány további gyarapítását is szolgálja.