eur:
410.63
usd:
395.13
bux:
0
2024. december 25. szerda Eugénia
Nyitókép: Unsplash.com

Itt vannak a főváros 20 milliárdos ivóvizes projektjének részletei

Ahogy arról az Infostart beszámolt, az elmúlt évtizedek legnagyobb ivóvízminőség-javító beruházása készül a főváros. Karácsony Gergely hétfő reggeli bejelentése nyomán a Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala közleményben tájékoztatott a részletekről.

Mint olvasható, a „Budapest Főváros víztermelő kútjainak fejlesztése, vízminőségi és kapacitáskockázatok kezelése” tárgyú projekt kivitelezése megkezdődött. Ennek részeként az alábbi elemek megvalósítására kerül sor:

  • I. Csápos kutak felújítása: 50+10 darab (Csepel-sziget és Szentendrei-sziget)
  • II/1. XXII. Dél-Budai főnyomó vezeték: NA1200GÖV vezeték (930+280 fm)
  • II/2. XXIII. Budafoki medercső: NA1200GÖV vezeték (390 fm), NA1100KPE vezeték (530 fm)
  • II/3. XXII-XXIII. RSD Medercső: NA1000 lágybélelés (rekonstrukció 210 fm), NA1000 GÖV vezeték (155 fm)
  • II/4. XXIII. Dél-Pesti főnyomó vezeték (1200): NA1000 GÖV vezeték (1340 fm)
  • II/5. XXIII. Dél-Pesti főnyomó II vezeték (1000, 700): NA600 GÖV vezeték (2210 + 465 fm)
  • III. Ólom bekötések átépítése: 2956 darab (I-XXIII. kerületek)

A projekt tervezett összköltsége 25 147 388 022 forint, a tervezett elszámolható nettó összköltsége 19 826 094 505 forint, ami 16 822 260 176 forint vissza nem térítendő európai uniós támogatás segítségével valósul meg. A támogatás mértéke: 84,849087 százalék.

Hozzáteszik azt is, hogy a projektre vonatkozó közbeszerzési eljárás eredményeként létrejött szerződés aláírását követően a tervezési feladatok 2021-ben kezdődtek meg. 2021 év végén pedig a kivitelezési munkálatok is megindultak.

2023. február közepén kezdődött meg a legnagyobb forgalomkorlátozással járó projektelem kivitelezése a 6. sz. fő út kivezető szakaszán. Ezen szakasz kivitelezése a 22. kerületi Mária Terézia út tervezett burkolat felújításával összehangoltan történik. A Budapest Közút Zrt. a vállalkozók által benyújtott forgalomkorlátozási terveket ellenőrzi és szükség esetén az érintettek bevonásával módosíttatja annak érdekében, hogy a két beruházás együttes forgalmi hatása a lehető legkisebb legyen – olvasható.

A komplex projekt három fő elemből tevődik össze:

1. Víztermelő kutak felújítása
A projektelem legfontosabb céljai a kutak víztermelő képességének fenntartásával az ellátásbiztonság, a szolgáltatott ivóvíz minőségének biztosítása, a víztakarékosság és a hatékonyság javítása.

2. Csőhálózati rekonstrukció
A projektelem megvalósításával azon problémák kiküszöbölésére kerül sor, amelyek abból adódnak, hogy a város szerkezete az elmúlt közel 25 évben jelentősen átalakult, valamint a fogyasztói szokások is megváltoztak. E tényezők csökkenő vízfogyasztási trendet alakítottak ki. A túlméretezett hálózati viszonyok és a vízfogyasztás csökkenő tendenciája miatt a víz tartózkodási ideje a vezetékhálózatban jelentősen megnőtt, az áramlási sebessége pedig lecsökkent, ami kihat a szolgáltatott ivóvíz minőségére is. A vezetékek átmérője a hidraulikai modellezés eredménye alapján jelentősen csökkenthető. Az ivóvíz minőségének javítása érdekében a hálózat racionalizálása során a túlméretezett csőszakaszok kisebb átmérőjűre történő kiváltása, ezáltal az áramlási sebességek növelése, valamint a tartózkodási idők csökkentése a cél.

3. Ólom bekötések cseréje
A projektelemen belül a vízminőség hosszú távú biztosítása céljából a még meglévő ólom tartalmú csövek cseréje folytatódik 2956 darab ólom bekötés cseréjével.

A fejlesztés eredményeként javul a vízellátó rendszer üzembiztonsága és a szolgáltatott ivóvíz minősége – olvasható a Budapest Főváros Főpolgármesteri Hivatala sajtóközleményében.

A projekt várható befejezése: 2023. november 30.

Címlapról ajánljuk
Egy különös jelenség miatt több zivatar lehet Magyarországon a jövőben

Egy különös jelenség miatt több zivatar lehet Magyarországon a jövőben

A Csendes-óceán trópusi régiójában végbemenő jelenség, az El Nino - Déli Oszcilláció (ENSO) világszerte befolyásolja a villámtevékenységet. Sátori Gabriella, a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet professzor emeritusa az InfoRádióban elmondta: mivel a villámok érzékenyen reagálnak a felszíni hőmérséklet változásaira, már néhány tized Celsius-foknyi hőmérséklet-változás is nagy számban megnövelheti a villámaktivitást.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×