eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Pixabay

Újra eljöhet a visszaváltható üvegek kora - erről beszélt az államtitkár

A hulladékgazdálkodás magyarországi jövője volt a téma a Klímapolitikai Intézet által szervezett kerekasztal-beszélgetésen. A hulladékgazdálkodás jövőjéről, a célokról Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkára beszélt.

Mint korábban az Infostart megírta, a Mol Nyrt. nyerte a hulladékkoncessziós pályázatot, így 2023. július 1-jétől 35 évig lesz felelős az évi mintegy ötmillió tonna magyarországi települési szilárd hulladék begyűjtéséért és kezeléséért.

A lépés illeszkedik a Mol stratégiájába, amelyben azt tűzte ki célul, hogy a régió körforgásos gazdaságának vezető szereplője lesz. A Mol vállalta, hogy a következő tíz évben mintegy 185 milliárd forint értékben hajt végre beruházásokat, és öt év alatt felépít egy új, évente legalább 100 ezer tonna települési szilárd hulladék energetikai hasznosítására alkalmas létesítményt.

"Ennek nem titkolt célja, hogy minél hamarabb el tudjuk érni azokat az unió által kitűzött célokat, illetőleg magunk által megfogalmazott fenntarthatósági értékeket, amelyek segíthetnek a magyar gazdaság versenyképességének fenntartásában" – mondta az InfoRádiónak Raisz Anikó, a környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkár.

A célértékek szerinte kétféleképpen érhetőek el: szemléletformálással és a lakosság, a gazdasági szereplők együttműködésével, amit szabályozókkal az állam is tud segíteni. A célokat úgy szeretnék elérni, hogy az ökológiai fejlődés mellett az ökonómiaira is koncentrálnak.

Fontos szerepet játszik majd a tervezett visszaváltási rendszer,

ami nem ismeretlen a magyaroknak. Raisz Anikó szerint ennek sokkal kiterjedtebb formában kell megvalósulnia ahhoz, hogy 2029-re el lehessen érni a kilencvenszázalékos visszagyűjtési arányt az üveg-, a műanyag és az alumíniumcsomagolásban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×