eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Sebián-Petrovszki László, a DK vezérszónoka felszólal az egyes választási tárgyú, valamint kapcsolódó törvények módosításáról szóló vitában az Országgyűlés rendkívüli plenáris ülésén 2022. június 28-án.
Nyitókép: MTI/Bruzák Noémi

Mentelmi jogokat vont vissza és milliókra büntetett egy képviselőt az Országgyűlés

Négymillió forintra büntette az Országgyűlés kormánypárti többsége a DK egyik képviselőjét, mert az törvénytelennek nevezte a kormányt. A parlament mentelmi ügyekről is döntött, megválasztotta a Nemzeti Választási Bizottság új tagjait és meghallgatta az új jobbikosok esküjét.

Szabó Hajnalka és Végh Noémi jobbikos képviselők korábban lemondtak a mandátumukról, a helyüket Ander Balázs és Dudás Róbert foglalta el, hétfőn letették esküjüket. Egy májusban megválasztott független képviselő, Hadházy Ákos azonban még mindig bojkottálja a parlamenti munkát, és Kövér László fideszes házelnöktől most sem kapott lehetőséget az eskütételre - bár nyilatkozatai alapján nem egyértelmű, hogy élt volna-e vele.

A parlament a képviselő kérésének megfelelően egyhangú döntéssel felfüggesztette Fekete-Győr András mentelmi jogát. A Pesti Központi Kerületi Bíróság hivatalos személy elleni erőszak bűntette miatt akar eljárást folytatni a Momentum politikusa ellen, aki 2018-ban egy Kossuth téri tüntetésen pirotechnikai eszköz dobott a rendőrök közé.

"Az új politikai generáció tagjai mindenkor vállalják a felelősséget a tetteik után. A döntéseink következményeire ugyanez vonatkozik. Nem bújunk a mentelmi jogunk mögé, nem kívánjuk a magyar bíróságok és a magyar hatóságok eljárását akadályozni."

Az országgyűlés ugyancsak felfüggesztette a DK-s Hegedűs Andrea mentelmi jogát, akinek azért kell bíróság elé állnia, mert 2020-ban egy sajtótájékoztatón választási visszaéléssel vádolta meg Miskolc korábbi fideszes vezetőit.

A parlament a mentelmi bizottság javaslata ellenére kiadta az igazságszolgáltatásnak a Momentum 3 képviselőjét, Orosz Annát, Hajnal Miklóst és Tóth Endrét. Őket saját pártjuk korábbi kecskeméti képviselője perelte be, mert etikai vétségekkel rágalmazták meg őt.

A szintén rágalmazással vádolt Pócs János fideszes és Jakab Péter független képviselő viszont megőrizhette a mentelmi jogát.

A DK Sebián-Petrovszki Lászlónak ellenben búcsút kell mondania 3.949.200 forintnak, vagyis a kéthavi tiszteletdíjának, mert az Országgyűlés egyik júniusi ülésén törvénytelennek nevezte a kormányt. Az indoklás szerint az ellenzéki politikus ezzel az Országgyűlés és azon belül minden egyes képviselő mandátumát, végsősoron tehát Magyarország alkotmányos rendjét is megkérdőjelezte.

A határozathozatalok sorában a parlament 9 évre a Nemzeti Választási Bizottság tagjává választotta Cservák Csabát, Kicsi Zselyke Borbálát, Lehel Zoltán Zsoltot, Réthelyi Zoltán Attilát, Sasvári Róbert Lászlót, Szabó László Leventét, Szalay Tamás Károlyt. Póttag lett Gerencsér Balázs Szabolcs, Szabó István és Tóth Norbert.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×