„Ilyen madárpusztulást nem láttunk itt az utóbbi évtizedekben” – mondja a tiszafüredi Magyar Környezetgazdálkodási és Vidékfejlesztési Társaság (MKVT) vezetője, aki munkatársaival a Tiszafüred és Egyek közötti kis agyagbányagödör-tó partjáról egy nap alatt fél tucat súlyosan mérgezett és elhullott madarat szedett össze.
Kiss Balázs szerint a tünetek alapján nem is kérdéses, hogy a sekély, felmelegedő vízben felszaporodó baktériumok termelte rendkívül súlyos idegméreg, a botulin betegítette meg és pusztította el az állatokat – írja a Népszava.
A madárpusztulásra és a megbetegedésekre a hétvégén figyeltek fel, eddig több mérgezett fehér gólyát, egy fokozottan védett gólytöcsöt sikerült befogni és tüneteiket kezelni, ám számos elhullott vetési varjút, tőkésrécét, nyári ludat találtak a területen. Ugyanakkor a szakember szerint a láthatónál lényegesen nagyobb az elhullás, és nem csak a madarak pusztulnak. Már kezdeti mérgezéses tüneteket mutató őzbakot is megfigyeltek.
A természetvédők folyamatosan járják a területet és gyűjtik be a beteg állatokat. Kiss Balázs szerint szinte biztos, hogy a hőséggel és a vízes élőhelyek leapadásával országszerte nőni fog az ilyen botulin mérgezések száma. Az országot sújtó aszályban ugyanis a vadaknak itatóhelyül szolgáló természetes vizek pocsolyává sűrűsödhetnek és ezekben a szerves anyagokban gazdag, átmelegedett vizekben elszaporodhat a neurotoxint termelő Clostridium botulinum baktérium.
Szakmai berkekből egyelőre nem tudnak országosan a botulinmérgezésekről, ám a hőség és a vízhiány miatt számítani lehet hasonló pusztulásokra.