eur:
408.26
usd:
387.68
bux:
77844.99
2024. november 15. péntek Albert, Lipót

Helyi népszavazásra készülnek a Fudan Egyetemről

Néhány más témáról is kikérné a lakosság véleményét a kerület és a főváros.

Kormányzati dokumentumok szerint kínai hitelből, már előre kiválasztott kínai céggel építtettné meg a magyar kormány a Budapestre tervezett kínai magánegyetem 500 milliárd forintos kampuszát - derült ki 2021 tavaszán. A világ 34. legjobb egyetemeként számon tartott Fudan első külföldi intézményét a tervezett ferencvárosi Diákváros területére álmodták meg, de ezt sem a főváros, sem a kerület vezetése nem támogatta. A kormány azt ígérte, lesz Fudan egyetem és Diákváros is, mire Karácsony Gergely népszavazást kezdeményezett az ügyben. A Nemzeti Választási Bizottság hitelesítette a vonatkozó kérdést, de később az Alkotmánybíróság elkaszálta.

A kormányzati kommunikáció azután megváltozott, és a beruházásról szóló döntést a választások utánra halasztották, sőt úgy hírlett, hogy mégis lehet országos népszavazás az ügyben. Azóta viszont egész 2022 tavaszáig nem volt hír az ügyben, mígnem májusban Csák János kulturális és innovációs miniszter a Mandinernek azt nyilatkozta, hogy ha a Fudan Egyetem "itt is minőségi képzést kínál a hallgatóknak, azzal tovább növelheti Magyarország vonzerejét a felsőoktatási piacon, ezért érdemes idehozni".

Az ATV Híradónak a beruházással kapcsolatban most Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester arról beszélt: most már csak ferencvárosi és fővárosi helyi népszavazásra van lehetőség, és miután az országos népszavazási kezdeményezést visszadobta az Alkotmánybíróság, már elkezdték szervezni a helyi referendumot. Az elhangzottak szerint

már készítik elő azokat a kérdéseket, amelyek adott esetben nem csak a Fudanról, hanem más fontos budapesti ügyekről is szólhatnak majd.

Baranyi szerint akár egy időben, akár külön-külön, de a legoptimistább számítások szerint kora ősszel, ősz közepén meg lehet tartani a népszavazást.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Esnek az amerikai tőzsdék

Esnek az amerikai tőzsdék

Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, ma Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában kisebb esést láthatunk és az amerikai indexek is csökkenésekkel nyitottak.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×