Infostart.hu
eur:
355.14
usd:
311.92
bux:
139018.11
2026. június 23. kedd Zoltán
Nyitókép: Pixabay

Június után novemberben is jöhet nyugdíjemelés, de ez még kevés?

Nyáron is lehet nyugdíjemelés – közölte a Miniszterelnökség. Az InfoRádió által megkérdezett nyugdíjasszervezet és szakértő azonban úgy látja: nem elég a pluszpénz, változtatni kell az emelés módszertanán is.

Az inflációkövető nyugdíjemelést a kormány ebben az évben is garantálja, ha a vártnál jobban emelkedik az infláció, akkor a kabinet év közben, júniusban is nyugdíjemelést biztosít – ezt írta a Miniszterelnökség az ATV-nek. Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára már a választás előtt is azt posztolta a közösségi oldalára, hogy júniusban nyugdíjemelés jöhet.

„Ne várjunk, adjuk oda… mert nagyon sokan nem tudják a gyógyszert kiváltani” – mondja Karácsony Mihály. Az Országos Nyugdíjas Parlament elnöke szerint a 13. havi nyugdíj, az év eleji 5 százalékos nyugdíjemelés és a 80 ezer forintos nyugdíjprémium hatása a növekvő infláció – elsősorban az élelmiszerek drágulása – miatt a kisnyugdíjasok számára már elpárolgott. Szerinte 600-700 ezren élnek 100 ezer forint alatti nyugdíjból Magyarországon, így azonnali és differenciált emelésre van szükség. Ugyanis, mint fogalmazott, aki már „ma, vagy honlap” eltávozik a körünkből, annak nem gyógyír a júniusi emelés. Az Országos Nyugdíjas Parlament szerint minél előbb lépni kell, kiváltképp az alacsony nyugellátást kapók érdekében.

Farkas András nyugdíjszakértő úgy látja, hogy a növekvő infláció miatt az évközi emelés elkerülhetetlen. Szerinte egy 2-3 százalékos júniusi emelést egy hasonló mértékű követhetne novemberben. A szakértő szerint azonban nemcsak plusz pénzre van szükség, hanem változtatni kell a nyugdíjemelés módszertanán is, hogy az ne csak az inflációtól, hanem bizonyos mértékben a nemzetgazdasági nettó átlageresetek növekedésétől is függjön. Ha nem is éppen svájci módon, de valamilyen vegyes indexálással. De ennél még fontosabbnak tartja, hogy védeni kell a korábbi években megállapított nyugdíjasok érdekeit is, mert az ő nyugdíjuk nagyon-nagyon lemaradt a frissen megállapított nyugdíjasokhoz képest. Tehát egyfajta valorizációs, korrekciós emelési összetevőt is be kellene építeni majd a rendszerbe – magyarázta.

A nyugdíjasok egyébként idén eddig 571 milliárd forinttal kaptak többet, mint tavaly, az új emelés pedig – a mértékétől függően – 100-200 milliárd forintba kerülhet.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Megszavazta az Országgyűlés: búcsú a védett üzemanyagártól

Az Országgyűlés döntött a védett üzemanyagár kivezetését tartalmazó törvényjavaslatról. Előzőleg elfogadták a vizsgálóbizottságok megerősítését és a korrupcióellenes 110 oldalas csomagot is, benne a vagyonnyilatkozatok szigorításával és a kekvák megszüntetésével.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

Elkezdték ütni a forintot, folytatódik a lejtmenet

A hétfői gyengülés után kedden is nyomás alatt a forint: a magyar deviza a nyitás óta tovább veszített értékéből, az euró már 353, a dollár 309 forint közelében jár. A hangulatot továbbra is az erős dollár és a közel-keleti helyzet kettőssége határozza meg – az amerikai jegybank szigorúbb hangvétele magasan tartja a kamatvárakozásokat, miközben az iráni konfliktus körüli bizonytalanság sem oldódott. Délután újabb katalizátor érkezik a forint piacára, ugyanis jön az MNB kamatdöntő ülése.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×