eur:
414.42
usd:
397.86
bux:
79291.77
2024. december 23. hétfő Viktória
Personal perspective of a shopper pushing shopping trolley along product aisle while shopping in a supermarket
Nyitókép: d3sign / Getty

Ismert termékek változhatnak meg, mert betiltottak egy adalékanyagot

Pékárukban, étrendkiegészítőkben, de még a rágógumikban is megtalálható az az élelmiszer-adalékanyag, aminek a használatát 2022 nyarától betiltotta az Európai Bizottság.

A titán-dioxid, vagyis az E171 elnevezésű élelmiszer-adalékanyag használatát tiltotta be a közelmúltban az Európai Bizottság – közölte Pleva György, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági igazgatója. Kifejtette, ezt különböző étrend-kiegészítők fehérítő anyagaként, pékárukban, bevonatként jellemzően rágógumikban, valamint édességekben, italfehérítőkben, üdítőitalokban, italporokban széles körben használták, de feltűnt halászati termékekben, például füstölt halban is.

A betiltásról szóló döntés széles vállalkozói kört érint, és pont ezért engedélyezték, hogy augusztus 7-ig még előállíthatók ezzel az adalékanyaggal élelmiszerek.

Pleva György elmondta azt is, az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság újraértékelése alapján derült ki, hogy a titán-dioxiddal kapcsolatban nem jelenthető ki, hogy nem okoz élelmiszer-biztonsági kockázatot, például nem zárható ki genotoxikus hatás, ezért döntöttek a betiltása mellett.

A Nébih augusztus 7-től már ellenőriz, hogy az élelmiszer-előállítók ne használják fel ezt az adalékanyagot. Pleva György szerint most nem tudni olyan anyagról, amely 100 százalékosan helyettesíthetné. Lehetséges, hogy a megszokott kinézetű termékeknek egy kicsit más lesz a színük, árnyalatuk vagy más élelmiszer-összetevővel fogják tudni kiváltani az intenzív fehér színt.

A Nébih igazgatója hozzátette azt is, hogy

az augusztus 7-ig ezzel az adalékanyaggal készült termékek a lejárati idejükig még forgalomban tarthatók.

A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége üdvözli, hogy tilos lesz használni az E171 elnevezésű élelmiszer-adalékanyagot, mivel ez a fogyasztók biztonságát szolgálja. A titán-dioxid daganatos betegségeket is okozhat.

Szűcs Zsuzsanna elnök kiemelte: csak olyan adalékanyagokat lehet használni, amelyeknek pozitív hatása van, tehát a fogyaszthatóságot növeli vagy a stabilitásért felel, míg az antioxidáns anyagok biztosítják azt, hogy a hőre, fényre érzékeny vegyületek, például egyes vitaminok, megmaradjanak a termékben. Számos előnyük is van az élelmiszer-adalékanyagoknak, nemcsak kockázatuk – tette hozzá.

A szakember azt tanácsolta, hogy vásárlás során mindenki nézze meg az adott élelmiszer vagy akár több hasonlónak tűnő élelmiszer csomagolását, és azon az összetevők listájában meg fogja találni a sor végén az adalékanyagokat. Olyan termékeket érdemes választani, amelyek értékes alapanyagokból, például teljes értékű gabonából, zöldségekből, gyümölcsökből készülnek; ha feldolgozott hústermékről van szó, akkor magas hústartalmú élelmiszert válasszunk, és ezzel tudjuk biztosítani azt, hogy jó minőségű termékek kerüljenek a kosarunkba. Azzal tudjuk óvni magunkat, hogyha a feldolgozott termékek mellett minél nagyobb arányban kerülnek az étrendünkbe friss alapanyagok, ezzel lehet a termékekben lévő adalékanyagok mennyiségét is ellensúlyozni, vagy elfogadható mértékűre csökkenteni – emelte ki.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Irány Moszkva - a szerbek szerint Robert Fico Putyin elnökhöz repül gázügyben

Aleksandar Vučić szerb elnök azt állítja, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnök december 23-án, hétfőn Moszkvában tervez tárgyalni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Minderre azt követően kerülhet sor, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök elutasította az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitjának meghosszabbítását.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×