Az Országgyűlés hétfőn kétnapos üléssel kezdi meg aktuális ciklusának utolsó ülésszakát, amely várhatóan március 10-én, az államfőválasztással ér véget.
A parlamenti munka 13 órakor, három közelmúltban elhunyt korábbi képviselőre: Kiss Gáborra, Lakatos Andrásra (mindketten MSZP) és Büky Dorottyára (SZDSZ) történő emlékezéssel kezdődik, amit napirend előtti felszólalások követnek;
általában Orbán Viktor is beszédet tart az ülésszakokat nyitó üléseken, így erre most is számítani lehet.
Tavaly szeptemberben, az őszi ülésszak nyitónapján nagy bejelentéseket tett a kormányfő:
- szja-visszatérítés a gyermekeseknek
- kisvállalkozások adó-visszatérítése
- a nyugdíjprémium várható összege: 50 ezer forint felett
- 13. havi nyugdíj visszaépítése
- 6 havi fegyverpénz
- 25 év alattiak szja-mentessége
- 200 ezer forintos minimálbér.
Ezt követően egy órában az interpellációk következnek, majd további egy óra áll a képviselők rendelkezésére az azonnali kérdésekre és 30 perc a kérdésekre.
Ellenzéki témák lesznek:
- Völner-Schadl-ügy
- infláció
- egészségügyi dolgozók bére.
A Fidesz és a KDNP képviselői az
adócsökkentésről
és a gyermekvédelmi népszavazásról szeretnének többet megtudni.
Az Országgyűlés megtárgyalja a független Fülöp Erik és Hadházy Ákos, valamint a DK-s Sebián-Petrovszki László és a jobbikos Szilágyi György mentelmi ügyét; felkéri az Igazságügyi Bizottságot a Nemzeti Emlékezet Bizottsága, a Gazdasági Bizottságot pedig a Gazdasági Versenyhivatal beszámolójának megtárgyalására, továbbá bizottsági tisztségviselőket választ.
Azonnali kérdések és kérdések is lesznek. Az ellenzék a többi között a marcali és a körmendi kórház fejlesztéséről, a rokkantak kompenzációjáról, az áremelkedésekről, a felsőoktatási modellváltásról, a Schadl-ügyről és az építőipari vállalkozások helyzetéről faggatja a kormányt. A Fidesz-KDNP a Magyar Falu Programról és a vizes vébéről érdeklődik majd.
Az ülés szokás szerint napirend utáni felszólalásokkal zárul, kifejezetten sok, a címek alapján kampánybeszédet tartó szónokkal. Varga Mihály pénzügyminiszter például fideszes képviselőként a budai körzet fejlesztéséről beszél, a független Dúró Dóra pedig az úgynevezett Covid-diktatúra ellen foglal állást.
Kedden reggel kilenc órakor kezdődik a plenáris ülés.
A képviselők megemlékeznek a Magyar Parasport Napjáról, majd napirend előtti felszólalásokkal folytatódik a munka, és vele együtt a választási kampány.
Ezeket követően egy salátatörvény, vagyis egy több, egymással nem összefüggő jogszabály-módosítást tartalmazó javaslatcsomag általános vitájában ütközhetnek az érvek. Az egyik ilyen változtatásnak köszönhetően Esztergom és Baja is elnyerheti a a megyei jogú város címet.
Az ülésnap kedden is napirend utáni felszólalásokkal zárul.
Az Országgyűlés tavaszi ülésszaka a választási kampány miatt ezúttal nagyon rövid ideig, várhatóan
március 10-ig tart, amikor a képviselők köztársasági elnököt fognak választani.
A kétharmados szavazattöbbséggel rendelkező kormányoldal jelöltje Novák Katalin volt családügyi miniszter, az ellenzéké Róna Péter jogász-közgazdász.