eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Védőfelszerelést viselő orvosok a Magyar Honvédség Egészségügyi Központja, a Honvédkórház koronavírussal fertőzött betegek ellátására kialakított intenzív osztályán 2021. december 15-én.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Koronavírus: másfél éve nem jártunk hasonló cipőben itthon

A koronavírus reprodukciós rátája (egy fertőzött hány másikat betegít meg, R érték) 0,5-0,6 között mozog Magyarországon, ami azt jelzi, hogy a járvány gyorsan szorul vissza. Habár a fertőzöttek száma nominálisan még nem mondható kevésnek, ilyen alacsony R értéket 2020 nyara óta nem láttunk.

December végén, január elején elérte a csúcsát a koronavírus-járvány 5. hulláma Magyarországon, azóta folyamatosan csökken az új fertőzöttek száma. Ekkor 16 ezer napi megbetegedést láthattunk a járványgörbe (7 napos mozgóátlag) alapján.

Ilyen magas esetszámok eddig egyetlen járványhullámban sem voltak, ehhez képest egyrészt az oltásoknak, másrészt az omikron variáns enyhébb lefolyásának köszönhetően a halálozások száma nem futott fel olyan magasra, mint a korábbi hullámokban.

A halálozások számában még nem láttuk a fordulatot, de a következő napokban itt is tükröződnie kellene a megbetegedések visszaesésének, az új megbetegedések száma ugyanis január eleje óta csökkenő trendben mozog. Erről beszélt Kásler Miklós emberierőforrás miniszter is.

Ma már 8 ezer fő alatt van az új fertőzések 7 napos mozgóátlaga, vagyis a járványhullám lefeleződött a csúcshoz képest

emeli ki elemzésében a Portfolio.

Az omikron-hullám visszaszorulása látszik a koronavírus reprodukciós rátájának alakulásán is. A vírus R értéke (egy fertőzöttől hány egészséges ember kapja el a vírust) 0,5-0,6 közé csökkent mostanra. Ebben a hullámban januárban érte el a csúcsát az R érték, 1,5 közelében, majd innen fordult. Február elején már 1 alatt állt az R érték, ami azt jelentette, hogy innentől kezdve egy fertőzött átlagosan kevesebb mint egy egészséges embert betegített meg.

A mostani, 0,55-ös érték olyan alacsony, mint amit legutóbb 2020 júniusában láthattunk.

Várhatóan a következő időszakban tovább süllyed a reprodukciós szám, ha nem történik váratlan esemény – teszi hozzá a Portfolio, amely szerint a kedvező folyamatot az törhetné meg, ha egy újabb variáns/alvariáns képes lenne elindítani egy újabb járványhullámot. Ezt nem lehet kizárni, hiszen az omikron fertőzőbb alvariánsa már jelen van a régióban és Magyarországon is.

Ugyanakkor bízhatunk abban, hogy a magas védettségi szint és a kedvezővé váló szezonális hatás (tavasz) mellettünk áll majd a következő időszakban. Ebben az esetben hamarosan feloldhatják a korlátozó intézkedéseket is, és akár őszig „hosszabb” járványmentes időszak elé nézhetünk – írják.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×