Infostart.hu
eur:
354.41
usd:
311.85
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Déli Körvasút – forrás: Vitézy Dávid, Facebook
Nyitókép: Déli Körvasút – forrás: Vitézy Dávid, Facebook

Déli körvasút: így reagáltak a civilek és az állami szervek a bírósági döntésre

Megsemmisítette a Fővárosi Bíróság a Déli körvasút nevű projekt környezetvédelmi engedélyét és új eljárásra kötelezte a hatóságot és az alpereseket. A helyi civilek bíznak benne, hogy a folytatásban jobban érvényesülnek a lakosság szempontjai.

Újból le kell folytatni a Déli körvasút fejlesztésének környezetvédelmi engedélyezését, miután a bíróság megsemmisítette a beruházás ide vonatkozó engedélyét.

A Polgárok a Pályán az Élhető Környezetért Egyesület alelnöke érdeklődésünkre azt mondta: céljuk, hogy a zöldterület ne csökkenjen, és a vasúti sínek közelében lévő ingatlanok ne sérüljenek az építkezés és a forgalom bővülése miatt. Mint fogalmazott, amellett, hogy időt nyertek, maga a beruházó is jó lehetőséget kapott arra, hogy átgondolja a Déli körvasútnak a koncepcióját. Hogy olcsóbbá tehesse, hogy a tehervasúti elkerülőnek – V0 vasútvonal – a fényében újratervezze, hogy meg tudja oldani a Déli körvasút építését vágánybővítés nélkül – sorolta Tóth Sándor Péter.

Az ügyben kerestük az illetékes állami szerveket is. A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NFI) és a Budapest Fejlesztési Központ (BFK) közös közleményében jelezte, mint a beruházói konzorcium tagjai, a bíróság döntésének eleget téve minden tekintetben közreműködnek az újrainduló eljárásban is. Biztosak benne, hogy sikerül bizonyítani, hogy a fejlesztés haszna környezet- és klímavédelmi szempontból összességében lényegesen nagyobb, mint amennyi a negatív hatása.

A helyi civil egyesület alelnöke eközben arról is beszélt, hogy milyen elvárásaik vannak a beruházással kapcsolatban. Tóth Sándor Péter szerint, ha a Déli körvasút a mostani tervek szerint valósulna meg, akkor

Újbuda körülbelül 5 ezer négyzetméternyi ligetes zöldterületet veszítene, amiért cserébe egy másfél kilométer hosszú, több emelet magas beton „monstrumot” kapna

a Hamzsabégi sétányon az extra zajvédelem miatt, amire a teherforgalom miatt lenne szükség. Az érintett területen momentán egy erdőszerű park található, ami az alelnök szerint kárpótolja az ott élőket a vasút közelsége miatt, elviselhetővé téve a közeget.

Vitézy Dávid,a BFK vezérigazgatója másfél hete az InfoRádió Aréna című műsorában kitért a Déli körvasút részleteire is: „Hogy a Budapesten átvezető szakaszokat fejlesszük, ez a Déli körvasút, Kelenföldtől az Üllői útig a Dunán át, a mai kétvágányos szakasznak háromvágányosítása, sőt szakaszosan négyvágányosítása történik meg. Ennek a Duna-híd része lassan elkészül, két híd már megvan, a harmadik most épül, idén meglesz. A csatlakozó szakaszokon jövőre, 2023-ban kezdődik a kivitelezés és 2027-ig tart. Épül három új vasútállomás is. Az egyik a Kopaszi-gátnál, a déli egyetemváros mellett Nádorkert néven az új Mol-székház mellett, egy másik a Művészetek Palotája mellett a Közvágóhídnál, ahol az 1-es, 2-es villamos és a HÉV elérhető. A harmadik pedig a Népliget hátsó sarkában, ahol az új kézilabdacsarnok mellett keresztezi a vasút az Üllői utat. Ott a 3-as metróra, az Ecseri úti állomásnál lehet majd átszállni. […] És akkor itt át tudnak majd haladni az agglomerációs térségből érkező vonatok” – fejtette ki.

A BFK és a NIF Zrt. közös közleményében arról is lehet olvasni, hogy az eredeti környezeti hatásvizsgálati eljárás még a tervezés korábbi fázisában történt, most azonban már a kiviteli tervek készülnek, így

a korábbinál és egyértelműbben tisztázhatóak a környezetterhelési szempontból lényeges kérdések.

A Déli körvasút célja, hogy sűrűbben járjanak az elővárosi és a távolsági személyszállító vonatok a budai és pesti agglomeráció között. Hozzátették: a fejlesztés klíma és környezetbarát, mivel a villamosított elővárosi vonatokkal utazók kevesebb mint egyötöd szén-dioxid kibocsátással jutnak el céljukhoz a személygépkocsi használathoz képest.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×