Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Differently sized pink ceramic piggy banks in stacks forming a bar graph on blue surface
Nyitókép: PM Images/Getty Images

Megszorítás nélküli adósságcsökkentést ígér az ellenzék

Gazdasági kérdésekben tartott sajtótájékoztatót az egyesült ellenzék.

Megszorítások nélkül csökkentenék a jelenleg rekord magas államadósságot az ellenzéki pártok – hangzott el a Jobbik, a Momentum és a Párbeszéd politikusainak sajtótájékoztatóján.

Potocskáné Kőrösi Anita, a Jobbik alelnöke a Facebookon közvetített online sajtótájékoztatón elmondta: rekordmértékű,

  • 42 ezer milliárd forint az államadósság, ami meghaladja a GDP 80 százalékát.
  • Tíz éve nem látott magasságban az infláció,
  • romlik a külkereskedelmi és a fizetési mérleg,
  • soha nem volt még ilyen drága az euró,
  • soha nem ért még ilyen keveset a forint, emellett
  • az Orbán-kormány túlköltekezik

– sorolta. Szerinte a magas államadósság oka a "mérhetetlen korrupció" is.

Ilyés Márton, a Momentum alelnöke, a párt gazdaságpolitikusa felhívta a figyelmet arra, hogy a béremeléseket, az adóvisszatérítéseket a kormány csak a költségvetési hiány és az államadósság növelése árán tudja finanszírozni.

Úgy folytatta, ha az Orbán-kormány hatalmon marad, akkor megszorításokat kell végrehajtania vagy el kell inflálnia ezeket az intézkedéseket.

Szerinte

ha Márki-Zay Péter ellenzéki miniszterelnök-jelölt kormányra kerül, képes lesz megszorítások nélküli gazdaságpolitikát folytatni.

Fel fogják szabadítani azokat az európai uniós forrásokat, amelyet most Orbán Viktor miatt felfüggesztettek; megtisztítják a közbeszerzéseket – közölte, jelezte azt is: felfüggesztik, átvizsgálják a látványberuházásokat is, például a Fudan Egyetemmel kapcsolatosat, illetve a Budapest–Belgrád-vasútvonal építését.

Tordai Bence, a Párbeszéd frakcióvezető-helyettese szólt arról, hogy fontos különbség volt az elmúlt két évben más országok és a Fidesz koronavírus-járvány miatti gazdasági válságkezelésében.

Máshol a megnövekedett államadósságot arra használták, hogy az embereket segítsék, Magyarországon viszont a forrásokat "a gazdaság újraindításának hazug mítosza alatt a fideszes oligarchák újabb és újabb feltőkésítésére költötték el" – hangoztatta.

Szerinte az a hatalmas adósságtömeg, amit Orbán Viktor vállalt, azt a célt szolgálta, hogy a Fidesz gazdasági hátországát megerősítse, hogy felkészüljenek 4, 8, 12 ellenzékben töltött évre, mert tudják, hogy a magyar választópolgárok nem fognak még egy esélyt adni nekik.

Közölte, ezt a folyamatot visszafordítják, mert nem hagyhatják, hogy bűnözők kezén legyen a közvagyon.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Új területen indult meg a versenyfutás a nagyhatalmak között: recseg-ropog az Egyesült Államok pozíciója

Új területen indult meg a versenyfutás a nagyhatalmak között: recseg-ropog az Egyesült Államok pozíciója

A globális űrgazdaság 2024-ben elérte a 613 milliárd dollárt, és 2035-re akár 1800 milliárd dollárra nőhet, ám a szektor növekedését egyre inkább a földi infrastruktúra hiányosságai fenyegetik. Az új fejlesztésű rakéták által lehetővé tett felbocsátások számának rohamos emelkedésével párhuzamosan a jóval lassabb tempóra épített űrkikötők válhatnak az iparág szűk keresztmetszetévé. A Kennedy Űrközpont belső NASA-jelentése szerint az 1960-as évekből származó infrastruktúra nem képes lépést tartani a kereskedelmi igényekkel, a SpaceX és a Blue Origin pedig egyenként is évi 120 indítást tervez Floridából. Az űrverseny új frontvonala így már nem csupán a rakétagyártás, hanem az is, hogy az Egyesült Államok, Kína és Európa mely szereplői tudnak a jövő szupernehéz, újrahasználható rakétáihoz megfelelő földi kapacitást kiépíteni. Cikkünkben végigvesszük, milyen problémákkal küzd az Egyesült Államok az űrszektor egyik kulcsfontosságú területén, és a legnagyobb űrhatalom kihívói hol tartanak ezen a téren.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×