eur:
402.13
usd:
383.27
bux:
87542.1
2025. február 16. vasárnap Julianna, Lilla
Nyitókép: Pixabay

Vegyes képet mutat az ország fenntarthatósági indexe

Hiába teljesít jobban környezetvédelmi és zöld pénzügyi területen, Magyarország átlagát lehúzza két szomorú társadalmi mutató.

A 27 EU-s ország összesített eredményei alapján kicsivel az uniós átlag alatt, 15. helyen áll Magyarország a "fenntarthatóságban", vagyis olyan környezeti, társadalmi, pénzügyi és növekedési mutatókban, amelyek együtt igyekeznek leírni, mennyire akarjuk, hogy legyen még jövője a gyermekeinknek, unokáinknak - írta a Portfolio az MNB Fenntarthatósági Jelentése alapján.

A fenntarthatóság kapcsán először leginkább a környezeti szempontok jutnak sokaknak eszébe, ám szerves részt képvisel mindezekben az egyén, és a társadalom is. Mégiscsak az emberek jövőjéről és életkörülményeiről van szó. Az MNB Fenntarthatósági Jelentése azt vizsgálja, hogy Magyarország az egyes dimenziókban (környezeti, társadalmi, pénzügyi, növekedési) milyen hosszú távú és fenntartható stratégiával, eredményekkel rendelkezik, és ezek milyenek az EU 27 országának eredményeihez képest.

A környezeti szempontok terén (például energiatermelés, energiafelhasználás, levegő minősége) valamint a zöld pénzügyekben (például zöld állampapírok állománya) Magyarország az átlagnál jobban teljesített, a társadalmi fenntarthatóság területén (például vagyoni egyenlőtlenség, közbiztonság, lakhatás, humán tőke képzettsége) viszont elmaradtunk mind a visegrádi, mind az EU-s országok átlagától.

A növekedési szempontok alapján vegyes a kép, egyes mutatók (például GDP növekedés, beruházási ráta) az EU-s átlag felé, míg mások (például a termelékenység, vállalati digitalizáció, innovációs tevékenység) az átlag alá terelik Magyarországot.

Problémás területek: lakhatás, képzettség

A lakhatás fenntarthatóságát az MNB elemzésében főként abban méri, hogy milyen könnyen lehet lakáshoz jutni (bérlés és a vásárlás is idetartozik) és annak milyen a minősége. Az elmúlt években végbement lakásár-emelkedés hatására, a fővárosi lakásárak jövedelemhez viszonyított aránya alapján,

Budapest a 4. legkevésbé megfizethető fővárossá vált Európában.

Egy 75 négyzetméteres lakóingatlan megvásárlásához 17 évnyi átlagjövedelem szükséges Budapesten az elemzés alapján. Budapesten egy tipikus háromszobás lakás bérleti díja az átlagos magyar nettó fizetés 88 százalékát teszi ki.

A legnehezebb életkörülmények között élők arányát tekintve pedig kifejezetten rosszul szerepelnek a magyarok, csak Románia, Lettország, Bulgária és Lengyelország mutatott még súlyosabb statisztikákat. Az Eurostat felmérése szerint 2019-ben a magyar háztartások 7,8 százaléka élt súlyosan elégtelen életkörülmények között, ami az 5. legmagasabb értéket jelenti az európai országok között.

A hazai háztartások mintegy 20 százaléka él emellett túlzsúfolt körülmények között, ami szintén EU-s átlag feletti.

Az oktatásban hiányosságok az MNB fenntarthatósági jelentése szerin az élethosszig tartó tanulásban vannak: a magyar felnőtt lakosság mindössze 6 százaléka vett részt valamilyen képzésben a felmérést megelőző 4 hétben 2019-ben, ami csak a fele az uniós átlagnak.

Lemaradás mutatkozik a digitális készségek terén is, pedig ezek a jövőben csak még fontosabbak lesznek.

A 16 évnél idősebb magyar lakosság több mint fele még nem rendelkezik alapfokú digitális készséggel sem,

ami jelentős versenyképességi hátrány.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.02.17. hétfő, 18:00
Csiki Varga Tamás
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa
Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Sürgősen összehívták az uniós külügyminisztereket, nagy pofon készül Európa számára – Híreink az orosz–ukrán háborúról vasárnap

Akár már február végén sor kerülhet Donald Trump és Vlagyimir Putyin csúcstalálkozójára Szaúd-Arábiában. Két magasrangú amerikai tisztviselő állítólag már úton is van a közel-keleti országba. Nagyon úgy néz ki, hogy Washington és Moszkva kihagyja Európát az Ukrajnáról szóló béketárgyalásokból. A Münchenben tartózkodó EU-s külügyminiszterek vasárnap reggel rendkívüli ülésre jöttek össze, a jövő héten pedig rendkívüli uniós csúcs jöhet Párizsban, amelyre a brit kormányfőt is várják. Az ukrán kormányzat Münchenben megerősítette, hogy Magyarország blokkolja Ukrajna uniós csatalkozási folyamatát. Hírfolyamunk folyamatosan frissül az ukrajnai háború és a müncheni biztonsági konferencia híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×