eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A koronavírus-járvány miatt védőruházatot viselő egészségügyi dolgozók felveszik az oltásra várakozó emberek adatait a kínai kormány által szervezett sajtóeseményen Pekingben 2021. január 16-án. Az embereket később a Sinopharm kínai gyógyszergyártó koronavírus elleni vakcinájával oltják be.
Nyitókép: MTI/EPA/Roman Pilipej

Operatív törzs: a teraszvendégeknek nem kötelező a maszkviselés

A jövő heti nyitási lépcső számos részletszabályát ismertették az operatív törzs pénteki tájékoztatóján.

A hét utolsó hétköznapján is beszámolt a legfrissebb járványügyi tudnivalókról az operatív törzs - a napi járványszámok közzététele után.

Kiss Róbert, az ügyeleti központ vezetőhelyettese a védelmi intézkedések feloldásának második fokozata részleteivel kezdett:

  • a teraszok reggel 5 és este 9.30 között lehetnek nyitva (3,5 millió beoltott után, várhatóan a jövő hét derekától)
  • fogyasztás közben nem kell maszk
  • egymilliós bírság vár a szabályszegő vendéglátóhelyekre, a fogyasztókra 5-500 ezer forintos
  • a szálláshelyeken csak a szálláshelyet foglalók fogyaszthatnak
  • a schengeni határellenőrzési szabályok maradnak
  • a határátkelés (befelé) után házi karantén alól csak két negatív PCR-teszteredménnyel lehet mentesülni.

Rendőri intézkedések csütörtökön:

  • 517 maszktalan embert találtak
  • vendéglátóhelyen és más üzletben nem volt olyan szabálytalanság, amely miatt bezárással kellett volna élni
  • még mindig sokan szegik meg a kijárási szabályokat
  • 50 446-an vannak karanténban, 6228-at rendeltek el csütörtökön, 3799 ember ellenőrizhető mobilon keresztül.

Müller Cecília országos tisztifőorvos szerint "a harmadik járványhullám tetőzésén állunk jelenleg", de "nagyon enyhe, diszkrét csökkenést is tapasztalunk", de következtetést ebből nem lehet levonni, a szennyvízadatokban szerinte nincs javulás.

Részletesen ismertette a már reggel közzétett járványügyi adatokat, hozzátéve, hogy míg az EU-ban 17, Magyarországon 32 százaléknyian kapták meg legalább az első oltásukat.

"Bár nagyon sokan beszélnek a hőn óhajtott nyájimmunitásról, hasonlóan az influenzához az egyéni védelem a legfontosabb"

- húzta alá.

Továbbra is mindenkit az oltás beadatására buzdított, elmondva még, a 60 éven felüliek 90 százaléka már kapott oltást, az e kor alatti felnőtteknek pedig a fele, hamarosan pedig az alacsony kockázatúak is sorra kerülhetnek.

Beszélt még az R (járványterjedési) számról, ami most már 1 alá csökkent Magyarországon (0,98), egy fertőzött személy egy másik személyt képes megfertőzni.

Kijelentette: nem lesz gyors a csökkenés a fertőzöttek, halottak számában.

A gyerekekről

Fontosnak nevezte, hogy "elevenítsük fel a kézmosást", a gyerekek "ne egyenek egymás uzsonnájából", és csak egészséges gyerekek menjenek iskolába, használva a fertőtlenítőszereket.

A gyerekeket szerinte "nagyon jól meg lehet tanítani a zsebkendő használatára", illetve arra, hogy saját kulacsukat használják napközben.

Azt is javasolta Müller Cecília, hogy amikor csak lehet, tartózkodjanak a gyerekek a szabadban, közben az osztálytermekben, csoportszobákban legyen szellőztetés.

A játéktárgyakat naponta "mosogatni" kell az óvodákban, illetve fertőtleníteni.

Kérdés - válasz

- Készül-e arra a kormány, hogy ismétlő oltás legyen ősszel?

- Nincs erre még korrekt, egzakt válasz. A Pfizer épp csütörtökön közölte, hogy szükség lehet egy harmadik oltásra, de nem tudjuk most még, hogy emlékeztetőoltásra szüksége lesz-e. Egyelőre azt tudjuk, hogy most a két oltás védettséget nyújt. Nem tudjuk még, hogyan mutálódik a vírus, illetve a gyártó is folyamatosan vizsgálja az ellenanyagszinteket a vérben, és a sejtes immunitást is. Sokan vélekednek úgy, hogy ez a megbetegedés szezonális megbetegedéssé szelídül majd. De most oltani kell. Hogy a jövőben melyik vakcinával kell emlékeztető oltást adni, erre nem lehet a mai napon válaszolni, mert nincs ezzel kapcsolatban még elégséges ismeret.

Tájékoztató hétfőn lesz legközelebb.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×