eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Autósok várakoznak magyarországi  belépésre az osztrák-magyar határon Nickelsdorfban 2020. március 17-én. A magyar hatóságok az éjszaka folyamán egyszeri átutazást tesznek lehetővé a román és a bolgár állampolgároknak egy kijelölt tranzitútvonalon. Magyarország március 16-án éjféltől zárta le határait a külföldről érkező nem magyar állampolgárok előtt a koronavírus-járvány megfékezése érdekében.
Nyitókép: MTI/EPA/Christian Bruna

Kiderült, mi mozgatja a Magyarországon élő külföldieket

Hazánk nem klasszikus bevándorló ország, ám ettől még igaz, népszerű célponttá váltunk az utóbbi években.

Évről évre egyre többen vannak azok a külföldiek, akik tartósan hazánkban telepednek le. Tavaly már közel 200 ezren voltak az országban, írja a Növekedés.hu, emlékeztetve, ez a szám továbbra is jócskán elmarad a nyugat-európai számoktól.

Vagyis Magyarország nem klasszikus bevándorlóország, ám ettől még igaz, hogy

népszerű célponttá váltunk az utóbbi években.

hiszen csak két éve több mint 62 ezer tartózkodási engedélyt adtak ki a hatóságok. Az oldal megjegyzi, értethető módon a koronavírus-járvány miatt az elmúlt évben nem sokan jöttek az országba.

De vajon miért jönnek Magyarországra a külföldiek?

A KSH adataiból világosan látszik, hogy a járvány előtt azoknak a száma nőtt látványosan, akik dolgozni akartak nálunk – állapítja meg a portál. Míg 2018-ban – a 161 809 hazánkban tartózkodó külföldi közül – 47 924-en végeztek kereskedőtevékenységet, addig 2020-ban számuk 77 905-re emelkedett. A bevándorlásnál a vezető okok közt található a családegyesítés, illetve a tanulás is. Előbbi esetek száma 21 966-ról (2018) 23 935-ra emelkedett, míg utóbbiaké 25 449-ről 29 101-re.

Mindemellett elmondható, hogy a hazánkba érkező külföldiek az átlagnál magasabb iskolai végzettséggel bírnak, valamint a vietnámiak, a kínaiak és a törökök körében átlagon felüli az önfoglalkoztatók száma, vagyis azoké, akiknek saját cége van.

A legtöbben a fővárosban (91 540 fő) telepednek le, de a népszerű régiók közt található Pest megye (16 141), illetve a Dunántúl (40 982) is. A 2019-es évben a hazánkba érkezők zömét ukránok adták (16 141 fő), de dobogósak lettek a németek is 2713 fővel.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×