eur:
407.01
usd:
379.78
bux:
76250.51
2024. november 8. péntek Zsombor
A koronavírus (COVID-19) elleni oltóanyagot tartalmazó fiolát tart a kezében egy egészségügyi dolgozó egy prágai kórházban 2020. december 27-én. Ezen a napon kezdődik az Európai Unió (EU) tagállamaiban a lakosság összehangolt beoltása. Az Európai Bizottság december 21-én adott feltételes forgalombahozatali engedélyt a német BioNTech és az amerikai Pfizer gyógyszeripari vállalatok által kifejlesztett vakcina európai alkalmazására.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

A magyar kórházak felkészültek a Pfizer-vakcinára, a szállítók már kevésbé

A koronavírus elleni vakcina tárolása speciális feltételeket igényel, ám a magyarországi szállítást végző cég tapasztalatai szerint a kórházak felkészültek erre.

A Magyarországra első körben érkezett 9750 adag Pfizer–BioNTech-vakcina az ismétlőoltás miatt 4875 egészségügyi dolgozó beoltására alkalmas. A vakcinát mínusz 79 Celsius-fokos hőmérsékleten kell szállítani és tárolni – mondta el az InfoRádiónak a szállítást végző Linde Gáz Magyarország Zrt. vezérigazgatója.

A Pfizer gyógyszergyártó cég a szárazjeges megoldást használja és javasolja a vakcinája esetében: vagyis a „pizzás doboz formájú”, vakcinákat tartalmazó egységet egy dupla falú, 20-30 kiló szárazjéggel feltöltött szállítódobozba kell helyezni, aminek a hőmérsékletét egy úgynevezett temperáló eszköz, tehát egy szenzor ellenőrzi folyamatosan – magyarázta Hegedüs Ákos.

A szállítási és tárolási mód ugyanakkor komoly szakértelmet igényel, mert

a szárazjég szublimálva szén-dioxiddá alakul át, ami fulladást okozhat,

hangsúlyozta a cég vezérigazgatója, aki szerint erre Magyarországon egyetlen gyógyszer-nagykereskedő és gyógyszerszállító cég sem készült föl, magyarán nincsenek megfelelő autóik, sem tapasztalatuk. „És ez a legnagyobb kihívás, hogy nehogy az legyen, hogy a sürgősség, illetve a gyors előremenetel miatt a biztonság háttérbe szoruljon.”

Hegedüs Ákos úgy tapasztalta, hogy

az egészségügyi intézmények ugyanakkor felkészültek a vakcinák fogadására.

Mégpedig úgynevezett tradicionális hűtőkkel, amelyek mínusz 80 fokra képesek hűteni. Információi szerint az oltóközpontokat is ilyen berendezésekkel fogják felszerelni, vagy szerelték már fel. Megjegyezte, a vállalathoz több megkeresés is érkezett az elmúlt héten a megyei kórházakból a szárazjég-tároló dobozokkal és azok utántöltésével kapcsolatban, felkészülendő arra, ha ezek az intézmények is oltópontokká lépnének elő.

A koronavírus elleni oltásokat a budapesti helyszínek mellett a nyíregyházi Jósa András Oktatókórházban, valamint a Debreceni Egyetem Kenzéi Gyula Egyetemi Kórházban is megkezdték.

Vasárnap az Európai Unió valamennyi tagországában megkezdődtek a koronavírus elleni oltások.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor ismertette a budapesti deklarációt: mi Európát fogjuk naggyá tenni

Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével tartott közös sajtótájékoztatót a miniszterelnök az Európai Unió állam- és kormányfőinek budapesti informális ülése után.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×