eur:
407.44
usd:
385.15
bux:
78007.08
2024. november 19. kedd Erzsébet
Nyitókép: A tömeg eleje az Urániánál (Facebook/hvg.hu)

Véget ért az Urániánál az SZFE-tüntetés

A Műegyetem elől sétált át a tömeg a pesti oldalra, ott fáklyákat gyújtottak, úgy vonultak a kivetítőkhöz. 1956-os visszaemlékezésekkel fejezték ki diákok tiszteletüket, beszédekkel és dalokkal a céljaikat. Felszólaltak az támogató szakszervezetek is.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem diákjainak és tanárainak egy része hónapok óta tüntet az intézmény modellváltásának módja ellen. Október 23-ára Mindannyiunk szabadsága – Megemlékezés '56-ról címmel demonstrációt szerveztek a felsőoktatás autonómiájáért, a szellemi szabadságért.

A Műegyetemtől a szervezők instrukciói szerint indult át a három szakszervezeti szövetség támogatóit is magában foglaló tömeg az Uránia Nemzeti Filmszínház elé. Félúton a Március 15. téren 1956-os megemlékezés zajlott, meggyújtották a fáklyákat, és innen a szervezők szándéka szerint némán vonultak volna tovább, ám menet közben időnként hol skandált, hol énekelt (Ha én rózsa volnék; Szabad ország, szabad egyetem!) a tömeg, hol pedig a szervezők kérésére lecsillapodott.

A hvg.hu tudósítása szerint mintegy egy kilométer hosszan nyúlt el a sétálók sora, a résztvevők első csoportjai már megérkeztek az Urániához, amikor az utolsók még el sem indultak a Műegyetemtől. Mire elkezdődtek a beszédek, az emberek az Uránia és a Ferenciek tere között megtöltötték a Rákóczi utat és a Szabadsajtó utat.

Budapest, 2020. október 23.
A Mindannyiunk szabadsága - megemlékezés 56-ról címmel rendezett demonstráció résztvevői vonulnak a Szabadság hídon 2020. október 23-án, az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 64. évfordulóján. A tüntetést a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói szervezték.
MTI/Balogh Zoltán
A Mindannyiunk szabadsága - megemlékezés 56-ról címmel rendezett demonstráció résztvevői vonulnak a Szabadság hídon 2020. október 23-án, az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 64. évfordulóján. A tüntetést a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói szervezték. MTI/Balogh Zoltán

Időközben besötétedett, a tüntetők fályáiból látszik a tömeg mérete. A kivetítőn elkezdődött a műsor a Liszt Ferenc Zeneakadémia hallgatóinak az egyetem egyik termében adott koncertjével

Ezután következtek a beszédek.

A Titkos Egyetem nevű szerveződés diák tagjai azt fogalmazták meg, hogy a kormány, amely kommuniációja szerint már nem felel az átalakításért, nyilván maga sem gondolja ezt komolyan, és az egyetem új vezetésével továbbra is a kormány akarata érvényesül, mert kormányzati hátszelű gazdasági szereplőkre bíznák az intézményt. Hangsúlyozták: ami most az SZFE-vel történik racionalizálás és más címszavak alatt, más egyetemekkel már megtörtént és a többit is el fogja érni. Csak autonóm intézményekben lehet minőségi oktatás - szögezték le, erre azonban véleményük szerint a jelenlegi hatalomnál nincs garancia.

Ezután 1956-os beszámolókat, visszaemlékezéseket olvastak fel a diákok a színpadon, az előadásokat taps kísérte.

Budapest, 2020. október 23.
A Mindannyiunk szabadsága - megemlékezés 56-ról címmel rendezett demonstráció résztvevői vonulnak a Belgrád rakparton 2020. október 23-án, az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 64. évfordulóján. A tüntetést a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) hallgatói szervezték.
MTI/Balogh Zoltán
A demonstráció résztvevői vonulnak a Belgrád rakparton. MTI/Balogh Zoltán

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ), a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés (ÉSZT) tagjainak támogatásáról biztosította egy nappal korábban a diákokat. A rendezvényen felszólalt Székely Tamás, a Magyar Szakszervezeti Szövetség alelnöke és Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének delegáltja. Az egészségügyi dolgozók szolgálati jogviszonyáról szóló törvény elleni tiltakozva Szkaliczki Andrea orvos és Kós Ágnes műtéti szakasszisztens beszélt a rendezvényen.

Támogatásáról biztosította a tüntetőket Horváth Aladár roma jogvédő, a civil roma parlament vezetője.

Elénekelték a FreeRomaGroup előadásában, először eredeti, majd muzsika verzióban az Ej, a titkos egyetem című dalt.

A rendezvény este nyolc előtt pár perccel a Himnusz közös eléneklésével ért véget.

Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

Mégis mit tud egy ATACMS-rakéta és miért okozott ekkora botrányt Oroszországban?

A Kreml éppen hatalmas botrányt kavar abból, hogy az ukrán haderő elkezdett amerikai ATACMS harcászati ballisztikus rakétarendszereket használni területük ellen, pedig aligha lesz ennek jelentős hatása a háború menetére nézve. Egyrészt hiába hívják „ballisztikus rakétának,” egy ATACMS-rendszer távolról sem összehasonlítható például egy Minuteman rakétával, és nem is tud eltalálni olyan célpontokat, melyek elérésére Ukrajna nem volt eddig képes saját fejlesztésű fegyvereivel. De mégis mit tud egy ATACMS-rendszer és miért van körülötte most ekkora diplomáciai balhé? Nézzük meg.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×