eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Szavazók és szavazóurnák a csíkszeredai magyar főkonzulátuson az országgyűlési képviselő-választáson 2018. április 8-án.
Nyitókép: MTI/Veres Nándor

Hat településen rendeznek időközi önkormányzati választásokat

A választások között több is van, amelyet a veszélyhelyzet miatt nem tudtak megtartani az eredetileg kiírt tavaszi időpontban. A helyi választási irodák felkészültek a járványügyi előírások betartására.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Szendrőben azért tartanak időközi polgármester-választást, mert a kisvárost eddig vezető független Dolányi János lemondott posztjáról. A választást eredetileg májusban tartották volna, de a koronavírus-járvány elleni védekezésről szóló törvény rendelkezései miatt az időközi választás elmaradt. A vasárnapi voksoláson hét független jelölt indul a polgármesteri tisztségért, a választási névjegyzékben 2978 szendrői szerepel.

A szintén Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Vattán polgármestert és négytagú képviselő-testületet választanak, miután a képviselő-testület júniusban feloszlatta magát. A testület azért döntött a feloszlatás mellett, mert a tavaly októberi önkormányzati választás előtt Korán István Attila polgármester-jelölt elhunyt, amikor már lezárult a jelöltállítás, így nem lehetett helyette másik jelöltet indítani, az egyedüli jelölt, Vas Béla pedig nem lépett vissza. A testület ezért júniusban feloszlatta magát, hogy a választók több polgármester-jelölt közül választhassanak az időközi voksoláson. A Nemzeti Választási Iroda adati szerint a vasárnapi polgármester-választáson öt független jelölt indul, a választói névjegyzékben 706-an szerepelnek.

A Bács-Kiskun megyei Izsákon szintén polgármester választanak, miután a település októberben megválasztott vezetője, Kutas Tibor (független) júniusban lemondott. A polgármesteri tisztségért ketten indulnak: egy jelölt a Fidesz, a KDNP és a Nemzeti Fórum közös jelöltjeként, egy pedig függetlenként. A választásban 4822 helyi lakos vehet részt.

A Pest megyei Ráckevén két egyéni választókerületben is lesz képviselőválasztás: az 5. számú választókerületben Csernáné Rózsa Mária (Közösen Együtt a Városért Egyesület) márciusban lemondott, a 6. számúban pedig Bobek Gábor József (Fidesz-KDNP) januárban elhunyt. A két voksolást eredetileg áprilisban és májusban tartották volna, ám ezek is elmaradtak a veszélyhelyzet miatt. A vasárnapi voksolásra mindkét választókerületben hat-hat jelöltet vettek nyilvántartásba, a két választókerületben összesen közel kétezer választópolgár szavazhat.

A Bács-Kiskun megyei Kalocsán a 7. számú egyéni választókerületben is képviselő-választást tartanak, mivel a választókerület eddigi képviselője, Jánosi György (Fidesz-KDNP-Kalocsa Jövőjéért Egyesület) márciusban lemondott. A képviselői helyért négyen indulnak, a választáson 1537 helyi lakos jogosult.

A Hajdú-Bihar megyei Hajdúnánáson szintén önkormányzati képviselőt választanak, az 5. számú választókerület tavaly októberben megválasztott képviselője, Éles András (Hajdúnánásért Egyesület) ugyanis júniusban meghalt. A voksoláson a képviselő-testületi tagságért négyen versengenek, a jelöltekre 1659 választópolgár voksolhat.

Két időközi települési nemzetiségi választást is tartanak ma: a Békés megyei Pusztaföldváron és a Baranya megyei Hetvehelyen roma képviselőket választanak. A szükséges számú jelöltek hiányában azonban elmarad a települési nemzetiségi választás Pest megyében Isaszegen és Bugyiban, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében Szabolcsbákán és Tiszamogyoróson, Hajdú-Bihar megyében Biharnagybajomban és Tolna megyében Iregszemcsén.

Rendkívüli biztonsági intézkedések

A helyi választási irodák a koronavírus-járvány terjedésének megakadályozásáért a szavazóhelyiségekben kézfertőtlenítőt helyeznek el, amelyet a választópolgárok a szavazóhelyiségbe érkezéskor és távozáskor is használhatnak. A szavazatszámláló bizottságok tagjai maszkot viselnek, és erre kérik a választópolgárokat is. Kérik azt is, hogy ha sorban kellene állni, tartsanak legalább 1,5 méter távolságot a többi várakozótól, valamint vigyenek magukkal tollat a voksoláshoz. A betegek, a mozgásukban korlátozottak - mint minden választásnál - most is mozgóurnát kérhetnek legkésőbb a szavazás napján 12 óráig a szavazatszámláló bizottságtól.

Címlapról ajánljuk
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

2024
A kegyelmi ügytől a nemzeti konzultációig – Magyarország egy éve

A 2024-es év fordulatot hozott a magyar belpolitikában. Megjelent egy új szereplő, majd egy párt, maga mögé állította az ellenzéki szavazókat, és két nagy szemben álló politikai tábor alakult ki az országban. Az InfoRádió összeszedte 2024 legfontosabb belpolitikai eseményeit.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. december 28. 10:12
×
×
×
×