Mintegy 60 százalékkal többen igényelték idén eddig a szabadfelhasználású Diákhitel 1-et, mint tavaly – mondta az InfoRádióban Magyar Péter, a Diákhitel Központ vezérigazgatója. Emlékeztetett arra, hogy továbbra is mélyponton, 1,99 százalékon van a Diákhitel 1 kamata, valamint arra is, hogy még egy könnyítésről döntött még áprilisban a kormány: a hallgatók az előző félévre visszamenőlegesen is igényelhették a szabad felhasználású diákhitelt. Ezzel több száz hallgató élt is.
"A két lehetőséggel kombinálva összesen 700 ezer forint teljesen szabad felhasználású, nagyon kedvező kamatozású hitelhez juthattak a hallgatók" – összegezte a vezérigazgató, és közölte: több ezren éltek a lehetőséggel. Tájékoztatott arról is, hogy
akik június 15-én, az utolsó napon igényelték, két héten belül a számlájukon tudhatják a pénzt.
"Lehet majd igényelni később is, de már csak a következő tanév első szemeszterére, augusztustól. Ott is lesz egy fontos újdonság – amiről szintén áprilisban döntött a kormány –, a most havi 70 ezer forintos maximumösszeget 150 ezer forintra emelte" – mondta Magyar Péter. Így már egy tanévben másfél millió forint segítséghez juthatnak a diákok.
Ez régi igényük volt a hallgatói önkormányzatoknak és a hallgatóknak is, hiszen a lakhatási költségek folyamatosan emelkedtek, főleg a nagyvárosokban. Akik igényelték a Diákhitel 1-et, mind a 70 ezer forintos maximumösszeget kérték. A kormány ezt emelte 150 ezer forintra – fejtette ki a vezérigazgató, aki szerint jelenleg a piacon ennek a terméknek nincs versenytársa.
Májustól elérhetővé vált a Diákhitel Központnál a teljesen szabad felhasználású és kamatmentes Diákhitel Plusz, amit legfeljebb félmillió forintos összegig igényelhetnek a hallgatók.
"2019-ben összesen 11 600 új igénylés jött a Diákhitel Központhoz, most pedig másfél hónap alatt csak erre az egy termékre több mint 13 ezren jelentkeztek.
Egyrészt a koronavírus-járvány miatt, másrészt a kedvező kamatozás és a családtámogatási kedvezmények miatt talán soha nem volt ekkora szükség a diákhitelekre, mint most" – fogalmazott Magyar Péter. Szavai szerint 2001 után talán 2020 lesz az az év, amikor a legtöbb hallgatónak a legnagyobb összegben tud folyósítani a Diákhitel Központ.
"Akár 40 milliárd forintról és több mint 40 ezer diákról is beszélhetünk majd az év során"
– tette hozzá a vezérigazgató.
Emlékeztetett arra is, hogy az édesanyáknak a második gyermek után elengedik a diákhitel tartozás felét, illetve a harmadik gyerek megszületése esetén a teljes összeget. Hozzátette: tavalyi több ezer édesanyának engedték el több milliárd forint értékben a diákhitel-tartozását.
"Valószínűleg ez is hozzájárul ahhoz, hogy mind a Diákhitel 1, mind a Diákhitel 2, és most pedig az újonnan bevezetett Diákhitel Plusz is történelmi népszerűségnek örvend" – mondta Magyar Péter.