eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: pixabay

Mesterséges intelligenciát használó drónok óvhatják a reptereket

Egy, a kifutópályát drónokkal figyelő rendszer nyerte a HungaroControl innovációs versenyét. A drónok reptetése ugyanakkor csak később lehet szabályozott Magyarországon, de az Európai Unióban is – mondta el az InfoRádiónak a cég K+F csoportvezetője.

A HungaroControl mintegy három évvel ezelőtt hozott létre egy kutatás-fejlesztési és innovációs platformot, amely több mint tíz felsőoktatási intézményt tömörít. Ennek keretein belül hirdettek meg idén már másodjára diákversenyt, amelyen az érintett iskolák hallgatói pályázhattak előre meghatározott témakörökben – fejtette ki az InfoRádiónak Horváth Krisztina.

A győztes pályamű egy olyan megoldást vázolt fel, amely

mesterségesintelligencia-alapon, drónok segítségével térképezi fel a repülőtéri területeket, oda nem illő objektumok keresése céljából.

A HungaroControl K+F csoportvezetője megjegyezte, az ilyen tárgyak miatt korábban már több milliós károk keletkeztek, nem beszélve a legfontosabbról, hogy

emberéletek is vesztek oda ilyenek miatt.

Ennek mentén a nyertes anyag arra mutatott rá, hogy kamerákkal felszerelt dónokkal kiválóan lehetne pásztázni a területeket, egy mesterséges intelligencia algoritmusa pedig jelezni tudná a nem odaillő tárgyakat – fejtette ki.

Horváth Krisztina arra is kitért, hogy a drónhasználatnak a repülőtéren nagyon szigorú szabályai vannak, amely azon kívül is kizárólag eseti légtérhasználattal történhet, amit a repülőtér közreműködésével a hatóság bírál el, hogy hol és milyen formában engedélyez. Miután viszont a drónok elterjedése rohamos tempóban várható a jövőben, sőt, már most is nagyon aktuális a téma, ezért vannak arra irányuló törekvések, hogy ennek a használatát is kialakítsák, hogy akár repülőtéri környezetben hogyan lehetne, természetesen a legnagyobb biztonság mellett, drónokat reptetni – tette hozzá. Ezzel párhuzamosan pedig az iparág több szereplője is végez kutatásokat arra irányulóan,

hogyan lehetne a drónokat valamilyen hasznos célra felhasználni a repülőtéri környezetben.

A szakember megerősítette, hogy a HungaroControl is részt vesz és segít a drónozás még meglehetősen képlékeny szabályainak finomításán, ami nemcsak Magyarországon várat magára. Az Európai Unió

várhatóan 2021-ben fog előállni egy új szabályozással, amivel összhangban születhet meg a magyar előírás.

Ennek kialakításában a HungaroControl több különböző területről delegált szakértővel vesz részt, a repülésbiztonsági kérdéseket előtérbe helyezve, ami a számukra a legfontosabb – hangsúlyozta Horváth Krisztina.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×