eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Magyar Nemzeti Levéltár

Hazakerül a Szovjetunióba elhurcolt sok százezer magyar hadifogoly aktája

600 ezer, a második világháborúban szovjet táborokba került magyar fogolyról kap adatokat Budapest. A rendszerváltás óta ilyen mennyiségű információt még sosem adott át Oroszország.

A rendszerváltás óta akkora mennyiségű iratanyagot még nem adott át Oroszország Magyarországnak, mint most: nagyjából 600 ezer, a második világháborúban szovjet táborokba került magyar fogoly azonosítókartonját veszi át a levéltár – mondta el Szabó Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója, a Magyar–Orosz Levéltári Vegyesbizottság magyar társelnöke.

"Felbecsülhetetlen értéke van. A rendszerváltozás óta 4-5 alkalommal történt Oroszország részéről iratanyagátadás, de ekkora volumenű még nem történt soha" – fogalmazott.

A 18 releváns információt tartalmazó kartonok digitalizált változatai augusztus óta érkeznek Budapestre, és várhatóan decemberben fejeződik be a folyamat – Oroszországban ugyanis mintegy 6 millió kartont válogatnak szét érintett országok szerint.

"Fel van tüntetve az illetőre vonatkozó úgynevezett gyelo-szám (a személyi adatlap neve oroszul "ucsetnoje gyelo", innen az elnevezés - a szerk.). Ezek rendkívül fontosak a levéltáros kollégák számára, hiszen ez alapján lehet a további kutatásokat folytatni egy illetőről arra nézve, hogy hol halt meg, hol van eltemetve, hol lett beteg és a többi" – értékelt a szakember.

Szabó Csaba azt mondta,

az év végén létrehoznak egy e-mail-címet, ahol az érintett családok hozzátartozóik után érdeklődhetnek majd.

"Ám nem örülnénk neki, hogyha most egyszerre sokan megkeresnének bennünket, mert nincs akkora erőforrásunk, hogy kezelni tudjunk egy tömeges megeresést, hiszen új és cirill betűs az adatbázis – jegyezte meg a szakember. – Annyit tudunk vállalni, hogy megnézzük az adatbázisban, rendelkezünk-e az illetőre vonatkozóan releváns adattal. További kersesést egyelőre nem tudunk foganasítani" – szögezte le.

Aprolékosabb, pontosabb kereséskere a teljes adatmennyiség feldolgozása után lesz lehetőség mindenki számára – tette hozzá a Magyar Nemzeti Levéltár főigazgatója.

Budapest, 2019. október 14.
Andrej Juraszov, az Orosz Levéltári Ügynökség (Roszarchiv) helyettes vezetője az Országházban 2019. október 14-én tartott sajtótájékoztatón, ahol bejelentették Magyarország megkapja hatszázezer, a második világháborúban szovjet táborokba került magyar fogoly azonosító kartonját.
MTI/Illyés Tibor
Budapest, 2019. október 14. Andrej Juraszov, az Orosz Levéltári Ügynökség (Roszarchiv) helyettes vezetője az Országházban, ahol bejelentették Magyarország megkapja hatszázezer, a második világháborúban szovjet táborokba került magyar fogoly azonosító kartonját. MTI/Illyés Tibor

"Ezzel a munkával, feltételezésünk szerint - figyelembe véve azt is, hogy nagyon nagy pénzügyi igénye is van ennek -, körülbelül 3 év alatt el fogunk készülni. Felkerülnek az internetre a nevek, a születési helyek és időpontok, így jó esetben megtalálhatók lesznek a hozzátartozók" – magyarázta a szakember.

Akik így egyik ősük adataira lelnek, azt jelezhetik majd a levéltár munkatársai felé, akik kikérik a további információkat, az esetlegesen fennmaradt személyi aktát Oroszországtól, és a család rendelkezésre bocsátják.

Budapest, 2019. október 14.
Andrej Juraszov, az Orosz Levéltári Ügynökség (Roszarchiv) helyettes vezetője (b) jelképesen átad egy dokumentumot Latorcai Jánosnak, az Országgyűlés alelnökének az Országházban 2019. október 14-én tartott sajtótájékoztatón, ahol bejelentették Magyarország megkapja hatszázezer, a második világháborúban szovjet táborokba került magyar fogoly azonosító kartonját.
MTI/Illyés Tibor
Andrej Juraszov, az Orosz Levéltári Ügynökség (Roszarchiv) helyettes vezetője (b) jelképesen átad egy dokumentumot Latorcai Jánosnak, az Országgyűlés alelnökének az Országházban. MTI/Illyés Tibor
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×