eur:
411.23
usd:
392.75
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Microsoft-botrány: feljelentik az ORFK-t, lépett a legfőbb ügyész

A Nemzeti Adó- és Vámhivatalt, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézetet, valamint az Országos Rendőr-főkapitányságot is megnevezte a Microsoft-botrány magyar érintettjeként egy amerikai hatóság. Hadházy Ákos független parlamenti képviselő csütörtökön közölte, hogy feljelenti az ORFK-t. A rendőrség jelezte, hogy a vizsgálatot az ügyészségnek kell lefolytatnia.

Az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet nemrég nyilvánosságra hozott jelentése három példát hozott a magyarországi vesztegetésekre, mindegyikben állami intézmények szerepeltek – írja a Napi.hu. A jelentés megállapítja, hogy 2013 és 2015 között több vesztegetés is történt, amelyben a Microsoft magyar leányvállalata és az itteni disztribútorok vettek részt. A csalások lényege a dokumentum szerint az volt, hogy

a Microsoft elvileg olcsóbban adta termékeit a magyar cégeknek, amelyek sok esetben mégis magasabb áron vásárolták meg ezeket, a különbözetet pedig a közvetítők kapták.

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő szerint az amerikai jelentésekből kiderült, hogy a pénz végül magyar kormányközeli szereplőkhöz került. A képviselő közölte, hogy feljelentést tesz az ügyben.

"Fel fogom jelenteni az Országos Rendőr-főkapitányság szoftverbeszerzését. Az Országos Rendőr-főkapitányságot az amerikai igazságügyi minisztérium és az FBI jelentése gyakorlatilag az egyik legkorruptabb ügyben hozta például" – közölte Hadházy Ákos.

Az ORFK a 24.hu-val közölte, hogy a cselekmény kivizsgálása az ügyészség hatásköre. Az ügyészség még ez előtt jelezte, hogy hivatalból nem indítottak eddig eljárást, de megkeresték az amerikai hatóságokat, hogy tájékoztatást kapjanak az ügyben. Polt Péter legfőbb ügyész indoklása szerint azért volt szükség a hivatalos információkérésre, mert az ügyészség csak "hivatalos tudomásszerzés" alapján rendelhet el nyomozást – vagyis az ügyészség értelmezése szerint a bárki számára nyilvánosan elérhető iratok megtekintése nem számít „hivatalos tudomásszerzésnek” – olvasható a Hvg.hu-n.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón azt mondta: a magyar hatóságoknak hivatalosan nincs tudomásuk a korrupciós ügyről. A magyar hatóságoknak az eljárásokról semmilyen hivatalos tudomásuk nincsen, természetesen mi minden olyan vizsgálatnak örülünk, ami konkrét esetben a Microsoftról fogalmaz meg gyanút, illetve egy közvetítő cégre utalnak a nyomozás adatai. Még egyszer mondom, minket senki, semmilyen nem keresett meg" – tette hozzá az Emmi vezetője.

A Microsoft egyébként július végén a magyarországi korrupciós ügy miatt peren kívüli egyezséget kötött az amerikai igazságügyi minisztériummal és 8,7 millió dolláros bírság megfizetését vállalta. A Microsoft ügyet az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala, az OLAF is vizsgálja.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×