eur:
411.23
usd:
392.77
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay.com

Egyre nagyobb gondot jelent a kiszámíthatatlan időjárás

A gyümölcstermesztésben az idei szárazabb tél eddig nem okozott nagy problémát – mondta az InfoRádiónak a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke. A szakember viszont felhívta a figyelmet arra, hogy a gyümölcsfákat sokkal nagyobb arányban kellene öntözni.

Apáti Ferenc az idei telet – sem negatív, sem pozitív szempontból – nem értékeli kirívónak. A Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács alelnöke hozzátette: a csapadék azonban kevés volt, bár októberben-novemberben hullott még jelentős mennyiség.

A téli csapadékhiány azonban túl nagy problémát nem okoz a gyümölcstermesztésben, hiszen a fák élettevékenysége most kezdődik a téli nyugalmi állapot után – emelte ki a szakértő, hozzátéve:

az őszi csapadékból van annyi tartalékuk, hogy a márciust és az április egy részét átvészeljék.

A kajszi- és az őszibarack – 3-4 hét múlva esedékes – virágzásához azonban jól jönnének a tavaszi csapadékok.

Az időjárás az utóbbi időben a szélsőségek irányába megy el – hívta fel a figyelmet Apáti Ferenc. Tapasztalható a szárazodás, de nagyobb gondot jelent a kiszámíthatatlanság. Előbbire ugyanis 10-15 éve készülnek a gazdák.

„Magyarországon zöldséget és gyümölcsöt gazdaságosan termelni öntözés nélkül nem lehet”

– jelentette ki a szervezet alelnöke.

Magyarországon mintegy 80 ezer hektár zöldség- és ugyanennyi gyümölcstermő-terület található. Míg előbbinek háromnegyede, addig utóbbinak csupán egynegyede öntözött. „Bevett gyakorlatnak kellene tekinteni, de sajnos nem bevett gyakorlat még, csak a legkorszerűbb, profi ültetvényekben az öntözés” – jegyezte meg Apáti Ferenc.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×