eur:
413.65
usd:
396.75
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Az Országgyűlés plenáris ülése 2018. november 26-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A vagyonkezelő alapítványokról dönt a parlament

Az Országgyűlés kedden lehetővé teheti vagyonkezelő alapítványok létrehozását. Ez nemcsak a Budapesti Corvinus Egyetem, hanem a Magyar Tudományos Akadémia további működését és jövőjét is érintheti.

A Ház előbb megtárgyalja, majd el is fogadhatja azt a módosítást, amelyet a parlament törvényalkotási bizottsága kezdeményezett az Áder János köztársasági elnök által visszaküldött jogalkotási törvényjavaslaton. A végleges törvényből kimaradhat az a pont, amely az államfő álláspontja szerint az alaptörvényhez képest szűkítené, mi minősül törvényalkotási tárgynak az alapvető jogok szabályozásakor.

A képviselők emellett elfogadhatják az igazságügyi miniszter vagyonkezelő alapítványok létrehozását lehetővé tevő javaslatát is.

Ezzel egy olyan új típusú alapítványi formát hozhatnak létre, amely családi vagyonok professzionális kezelését, valamint közfeladatokat, például felsőoktatási célokat is szolgálhat.

Utóbbi érintheti a Budapesti Corvinus Egyetemet, ami Pavlik Lívia, az intézmény kancellárja szerint az alapítványi fenntartói rendszerben is közhasznú lesz. Az InfoRádió Aréna című műsorában korábban arról beszélt, hogy az egyetem fenntartójaként vagyonkezelő alapítvány jön létre.

A törvényalkotási bizottság javaslata alapján kutatási célra is lehet vagyonkezelő alapítványt létrehozni - ez pedig már a Magyar Tudományos Akadémiát érinti. Korábban Palkovics László innovációs és technológiai miniszter azt mondta: a lényeg, hogy a közös célokat el lehessen érni.

A Professzorok Batthyány Köre szintén hetekkel ezelőtt német mintára az alapítványi modellt javasolta az MTA finanszírozására. Náray Szabó Gábor elnök szerint a legfontosabb, hogy az alapítvány független az államtól, csak a kuratóriumnak van alárendelve.

A Ház mindezeken túl az ellenzéki képviselők ellen indított fegyelmi ügyekben is dönthet, amelynek eredményeként 15 politikus tiszteletdíját csökkenthetik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×