eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília
Az Országgyűlés plenáris ülése 2018. november 26-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A vagyonkezelő alapítványokról dönt a parlament

Az Országgyűlés kedden lehetővé teheti vagyonkezelő alapítványok létrehozását. Ez nemcsak a Budapesti Corvinus Egyetem, hanem a Magyar Tudományos Akadémia további működését és jövőjét is érintheti.

A Ház előbb megtárgyalja, majd el is fogadhatja azt a módosítást, amelyet a parlament törvényalkotási bizottsága kezdeményezett az Áder János köztársasági elnök által visszaküldött jogalkotási törvényjavaslaton. A végleges törvényből kimaradhat az a pont, amely az államfő álláspontja szerint az alaptörvényhez képest szűkítené, mi minősül törvényalkotási tárgynak az alapvető jogok szabályozásakor.

A képviselők emellett elfogadhatják az igazságügyi miniszter vagyonkezelő alapítványok létrehozását lehetővé tevő javaslatát is.

Ezzel egy olyan új típusú alapítványi formát hozhatnak létre, amely családi vagyonok professzionális kezelését, valamint közfeladatokat, például felsőoktatási célokat is szolgálhat.

Utóbbi érintheti a Budapesti Corvinus Egyetemet, ami Pavlik Lívia, az intézmény kancellárja szerint az alapítványi fenntartói rendszerben is közhasznú lesz. Az InfoRádió Aréna című műsorában korábban arról beszélt, hogy az egyetem fenntartójaként vagyonkezelő alapítvány jön létre.

A törvényalkotási bizottság javaslata alapján kutatási célra is lehet vagyonkezelő alapítványt létrehozni - ez pedig már a Magyar Tudományos Akadémiát érinti. Korábban Palkovics László innovációs és technológiai miniszter azt mondta: a lényeg, hogy a közös célokat el lehessen érni.

A Professzorok Batthyány Köre szintén hetekkel ezelőtt német mintára az alapítványi modellt javasolta az MTA finanszírozására. Náray Szabó Gábor elnök szerint a legfontosabb, hogy az alapítvány független az államtól, csak a kuratóriumnak van alárendelve.

A Ház mindezeken túl az ellenzéki képviselők ellen indított fegyelmi ügyekben is dönthet, amelynek eredményeként 15 politikus tiszteletdíját csökkenthetik.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×