eur:
411.02
usd:
394.99
bux:
79323.64
2024. november 22. péntek Cecília
Hula-tó, 2017. december 30.Szürke darvak az észak-izraeli Hula-tavi Park fölött 2017. december 30-án. A madárrezervátumként működő park évente több százezer vándormadár pihen meg úton Európából Afrikába, majd vissza. (MTI/EPA/Atef Szafadi)
Nyitókép: MTI/EPA/Atef Szafadi

Nagy veszély fenyegeti idén a vándormadarakat

A csapadékos és táplálékban gazdag nyár után a gólyák és fecskék jó kondícióban hagyhatják el Magyarországot. Rossz helyzetben van viszont a skandináv területek madárállománya, amelyet megviselt az aszály, és amelyre az Ibériai-félszigeten is rendkívüli hőség és táplálékhiány vár.

Magyarországon egész évben zajlik madárvonulás: a tavaszi június első felében ér véget, ekkor érkeznek meg a legutolsó madarak, júliusban pedig már útra kelnek a legkorábbi őszi vonulók - mondta Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.

Óriási veszély fenyeget az induláskor és az érkezéskor is

Szélsőséges időjárási helyzet, nagy hőség uralkodik Európában, Svédországban az északi sarkkör környékén például 30 fok volt. Ennek ellenére is elindulnak a madarak Magyarország felé telelni, csak korábban a megszokottnál - magyarázta Orbán Zoltán.

Mint mondta,

a szélsőséges meleg a madarak táplálkozására hat negatívan, hiszen a növények gyümölcstermése rosszabb lesz, csökken a rovartáplálék, így a madarak kénytelenek korábban elindulni.

A klímaváltozás nemcsak a fészkelőhelyen jelent problémát, hanem a vonulási útvonalon is veszélyezteti a madarakat. Orbán Zoltán szerint

az Ibériai-félszigetről Afrikába tartó madarak óriási bajba kerülhetnek, hiszen 50 fokos hőség uralkodik a félszigeten, melynek következtében kiég a növényzet, és nem lesz elegendő rovar.

A tengeri átkelés előtt viszont a madarak zsírraktárait fel kellene tölteni. Az egyesület szóvivője szerint csak jövő tavasszal fogjuk látni ennek negatív hatásait, abból, hogy Afrikából mennyi madár érkezik vissza a fészkelőhelyekre.

Elmondta azt is, hogy mivel ilyen szélsőséges időjárásra évtizedek óta nem volt példa, utólag fokozott figyelemmel elemzik majd az adatokat, hogy következtetéseket tudjanak levonni.

Kirepülés és vonulás

A csapadékos és táplálékban gazdag nyár után a gólyák és fecskék jó kondícióban hagyhatják el Magyarországot. A fecskéknél ennek hatására zajlik a második költés, a fiókák kirepülése következik. A gólyáknál pedig a fiókák elhagyták a fészket, és készülnek a vonulásra - mondta a szakember.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Komoly pénzügyi nehézségei vannak az önkormányzatoknak: hogy tud segíteni a bankszektor?

Az önkormányzati piac 2014 óta, a konszolidáció befejezését követően folyamatos bővülést mutat, és ezzel párhuzamosan az OTP Bank piaci részesedése is növekszik, az elmúlt öt évben meghaladta a piac bővülésének ütemét. A konszolidáció óta eltelt időszakban az önkormányzatok hitelállománya ötszörösére, betétállománya pedig háromszorosára nőtt. 2016 végétől, a feladatok átszervezését követően,  megtakarításaik jelentős mértékben emelkedtek, követve az adóbevételek éven belüli ciklikusságát. Az energiaválság és az infláció azonban jelentősen megnövelte a működési költségeket - ezzel egyidejűleg a központi kormányzat egyes adóbevételeket, például az iparűzési adót csökkentette. Ennek következtében számos önkormányzat, különösen a kisebb településeken, likviditási problémákkal küzd, ami azt is jelenti, hogy megnövekedett az igény a likvid hitelezés iránt. Az OTP Bank októberben megjelent, egyszerűsített önkormányzati folyószámla-hitele ebben segít: a Portfolio a termék részleteiről és az önkormányzatok gazdálkodásának kihívásairól kérdezte Aladics Sándort, a pénzintézet Kereskedelmi Banki Divízójának igazgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×