eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre

Ez várhat a hajléktalanokra

Megvitatta az Országgyűlés az életvitelszerűen közterületen tartózkodó személyek szankcionálására alkotott belügyminisztériumi módosítást. A tárca államtitkára hangsúlyozta, hogy a kormány célja, hogy a szálláshelyek igénybevételére ösztönözze a hajléktalanokat. Az ellenzék szerint azonban rendészeti eszközökkel nem lehet szociális problémákat kezelni.

A hetedik alaptörvény-módosítás megtiltotta az életvitelszerű közterületi tartózkodást, ehhez igazítja a szabálysértési törvényt az a kormánypárti módosítás, amely büntethetővé tenné az ezt megszegő hajléktalanokat.

Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára közölte: a törvényjavaslat célja a hajléktalanokat érintő szociális ellátások jobb és tudatosabb megszervezése is, és az, hogy a jelenleg az utcán élő embereket arra ösztönözzék, hogy vegyék igénybe azokat a szálláshelyeket, amelyek alkalmasak arra, hogy számukra megfelelő ellátás álljon rendelkezésre. Emellett cél az is, hogy a közterületeink állapotát, azok rendezettségét megőrizzék – tette hozzá.

Kontrát Károly hozzátette, hogy a törvényjavaslat végrehajtásában számítanak az egyházak és az önkormányzatok segítségére is.

„Célunk az, hogy a javaslatba foglaltak emberséges módon kerüljenek végrehajtásra, és nem az, hogy ezeket az embereket a büntetés-végrehajtási intézményekben helyezzük el” - emelte ki.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy ha az érintett elfogadja a hatóság – például rendőr, közterület-felügyelő vagy akár mezőőr – felajánlását és igénybe veszi az ellátó-rendszert, semmilyen joghátrány nem érheti. Ha azonban ezt nem fogadja el, pénzbírsággal akkor sem sújtható – tette hozzá Kontrát Károly.

„Csak akkor alkalmazható elzárás, ha az érintett személy a közérdekű munkát nem vállalja”

- hangsúlyozta.

A jobbikos Stummer János szerint viszont a hajléktalanok kriminalizálása nem megoldás.

„Ez törvényjavaslat így önmagában egy fabatkát sem ér, és ha elfogadják ezt, ebből több kár lesz, mint haszon” - vélekedett.

Korózs Lajos, az MSZP vezérszónoka sem a szabálysértési törvény, sem az alaptörvény korábbi módosításával nem értett egyet. Mint mondta, szociális problémákat rendészeti eszközökkel megoldani nem lehet, az utcai hajléktalanság felszámolását büntetéssel megoldani nem lehet.

A DK-s Arató Gergely arra kérte a kormánypárti képviselőket, hogy szégyelljék el magukat és vonják vissza a javaslatot, míg az LMP-s Csárdi Antal úgy látta, hogy ha a kormányban lenne felelősségérzet a társadalom minden rétege iránt, akkor nem eltakarítani hanem megoldani próbálná a problémát, ám erre kísérletet sem tesz.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×