eur:
402.93
usd:
360.91
bux:
97065.84
2025. május 17. szombat Paszkál
Nyitókép: Pexels.com

Feltárták Atlantisz titkát

Nemzetközi kutatócsoport rekonstruálta Szantorini 3600 évvel ezelőtt vulkánkitörésben megsemmisült belső szigetét. Hogy mi mindent lehet megtudni egy mákos tésztára hasonlító földtani rétegből? Erről is beszélt az InfoRádióban Karátson Dávid vulkanológus, a kutatócsoport egyik magyar tagja.

„Ha csak annyit mondok, hogy a legendás Atlantisz, vagy az elsüllyedt, felrobbant sziget, amiről Platón óta tudjuk, hogy valahol biztos volt, akkor máris mindenkinek a képzeletét felcsigáztuk” – mondta az InfoRádió Szigma - A holnap világa című műsorában Karátson Dávid, aki szerint igen valószínű, hogy az egyiptomi papok, majd Platón közvetítésével ismertté vált mitikus és titokzatos helyszín valójában Szantorini.

„Hogy pontosan hogyan festett, hogyan nézett ki Szantorini a késő bronzkorban, amikor ez a nagy robbanásos vulkánkitörés volt, azt a mai napig hajszálpontosan nem tudjuk, hiszen eltűnt, megsemmisült a sziget nagy része” – jegyezte meg a vulkanológus. Ezért döntöttek úgy, hogy kutatócsoport tárja fel és rekonstruálja a helyszíni földtani eseményeket.

Több-kevesebb sikerrel jártunk, mert rangos folyóiratban sikerült megjelentetni az eredményeket – mondta Karátson Dávid.

A szakemberek főként a fennmaradt vulkáni üledékekből tudták rekonstruálni a sziget évezredekkel ezelőtti állapotát. Ilyenek találhatók a sziget megmaradt felszínén is, de a robbanásos termékek zöme a tenger alatt, illetve a vulkán közepének beomlásával kitágult öböl mélyén fekszik.

„Mi azzal foglalkoztunk, hogy a 3600 évvel ezelőtti kitörésnek a rétegeiben megvizsgáltuk azokat a pici alkotóelemeket, amelyek az egykori szigetre utalnak.

Ezt úgy kell elképzelni, mint egyfajta mákos tésztát:

a fehér anyag a horzsaköves tufa, és ebben vannak sötét színű, általában feketés szemcsék, amelyek nagyobb részben Szantorini egyéb részei – tehát ami a késő bronzkorban volt –, kisebb részben pedig egy belső központi szigetet képviselnek” – magyarázta a szakértő.

„Gyakorlatilag felrobbant egy sziget, és belekeveredett – mint mákszemek – az anyaga ebbe a tufába, ami a friss magmából származott”

– tette hozzá. Ez az anyagtömeg négy fázisban rakódott le az akár egy hétig is tartó kitörés alatt.

Az öt-hat éves vizsgálatnak köszönhetően a kutatócsoport megállapította a felrobbant belső sziget méretét és radiometrikus módszerrel a korát is – mondta Karátson Dávid.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Felmérés: egyre nagyobb teher a családoknak a gyerekek nyári felügyelete és táboroztatása

Felmérés: egyre nagyobb teher a családoknak a gyerekek nyári felügyelete és táboroztatása

A szülők 42 százalékának problémát jelent megszervezni a nyári felügyeletet, a megkérdezettek 38 százaléka szerint a legnagyobb nehézség az, hogyan lássa el a munkáját a vakációzó gyerekek mellett – derült ki az Erste Bank Hungary felméréséből. A pénzintézet HR-vezetője az InfoRádióban elmondta: a válaszadók 21 százaléka 80 ezer és 100 ezer forint közé saccolta az idei nyárra tervezett táborköltségeket.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×